Огромен интерес към програмата за саниране

БГ Бизнес

Нито една софийска сграда не е стигнала до финалната права

Над 110 са приетите заявки за финансиране от Българската банка за развитие, а близо 40 сгради вече са одобрени.

Очевидно най-добре организираната община в България е Благоевград - от 38 одобрени за финансиране жилищни сгради, 10 са именно от там. Одобрени са също така 4 блока в Брезник, 4 в Смядово, 3 в Димитровград.

Общо 110 са подали заявления и чакат зелена светлина - пак благоевградчани са отличници с 19 сгради в изчаквателния списък. Там са още 10 сгради от Шумен, 6 – от Димитровград и още много други от всички краища на страната.

Снимка: bTV

Интересно е, че досега нито една софийска сграда не е стигнала до финалната права. От сайта на Регионалното министерство все пак става ясно, че интересът от столицата е най-голям и предстои тези кандидати да влязат в списъка за финансиране на Българската банка за развитие.

Ударници

В последния работен ден в Благоевград издадоха стотното удостоверение за Сдружение, което има право да участва програмата за енергийна ефективност.

Снимка: bTV

„В Община Благоевград за санирането сме много добре. Имаме създадени над 90 сдружения на етажните собственици, както и одобрени над 23 блока за саниране вече подписани както е известно 10 договора с банката. Предстоят ни подписване на още 11 договора с банката”, посочи зам.-кметът на града Антоанета Робева.

Живеещите в първия одобрен блок се организирали още преди старта на програмата. Хората се притесняват дали всичко ще им излезе безплатно, както и кой ще влиза в домовете им.

"Доста външни хора ще влизат в сградата, но в апартаментите ще се влиза там, където не е подменена дограмата, там, където е подменена дограмата, влизанията ще бъдат ограничени до минимум", каза домоуправителят Ангел Вангелов.

Ще има ли ситен текст?

До 40% може да паднат енергийните разходи след санирането. Специалистите съветват изолацията да се прави на скеле, а не с алпинисти, както и вече санираните жилища да не се усвояват.

"Мисля че е по-добре да се свали тази изолация, да се направи една нова фасада с еднакво поставяне, еднакъв материал, еднаква защита на топлопреминаване", посочи Борис Радулов от Асоциацията за изолации в строителството.

Снимка: bTV

Експертите предлагат държавата да отпуска на сдруженията на собствениците нисколихвени заеми или такива без лихва, за да оправят всичко по сградите си.

"Когато започнат конкретните действия сме убедени, че ще се наложи дофинансиране. Програмата не финансира асансьори и много други неща, а те трябва да се изпълнят", категоричен е арх. Николай Гълъбов от Камарата на архитектите в България.

Друг вариант е с парите да направят ремонта по-качествен - държавата планира безплатното саниране да е от така наречения клас "C", а ако хората се включат с някой лев изолацията може да е клас "А", при която де фактo сметките за отопление могат да се сведат до 0.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст