1 USD
1.82822 BGN
Петрол
Bitcoin
$63,850.2

Одитът на ЧЕЗ не е показвал нарушение на лиценза

БГ Бизнес

Петър Докладал: Оптимист съм, че при един нормален диалог ще постигнем изход от ситуацията

Регулаторният одит на "ЧЕЗ Разпределение" до момента не е установил пропуски, които застрашават сигурността на енергийната система. Това съобщи ръководството на дружеството ЧЕЗ по време на семинар за журналисти, съобщи БТА.

„Оптимист съм, че при един нормален диалог ще постигнем изход от ситуацията. Това каза Петър Докладал - регионален мениджър на ЧЕЗ за България. Необходимо е да започне диалог с всички участници, които са решаващи за енергийния сектор, деполитизация и никакъв популизъм. Няма място за популизъм. Вярвам, че здравият разум ще спечели. Ние сме наистина заинтересовани за стабилността на всички участници в сектора”, допълни той.

Одитът на ДКЕВР трябва да приключи до 30 април. „Това е трета поредна одитна проверка на ДКЕВР и аз нямам абсолютно никакво притеснение, че лицензът на ЧЕЗ за дейността разпределение е под някаква угроза, коментира Петър Докладал. Убеден съм, че ще си запазим лиценза и за електроснабдяване, и за разпределение”, добави той.

Най-много констатации в одита се отнасят за външния вид на съоръженията, показва анализът на получените до момента от дружеството констативни протоколи от проверките. Забележките най-често са за състояние на мазилка, номерация на стълбове и трафопостове, необходимост от подрязване на трева и дървета, посочи Стефан Апостолов, изпълнителен директор на "ЧЕЗ Разпределение". Одитът е започнал от началото на 2014 г. и е за периода от 1 юли 2008 г. до 30 ноември 2013 г. - пет години и 5 месеца.

Прегледът на получените до момента протоколи показва, че от страна на "ЧЕЗ Разпределение" няма неизпълнение на лицензионните задължения.

„Много често се спекулира, че имаме намерение да се оттеглим. Не е така. Много са важни резултатите. Но вижте, ние сме дошли много консервативно в България. Сега все по-консервативно гледаме на нови инвестиции. Това е логично. Не само в България, но и в Румъния, Чехия, Словакия, Полша, защото са с несигурна енергийна среда. Затова не е възможно да инвестираме някъде, без да имаме от енергийният регулатор гарант, да ни осигури възвращаемост. Това е логично”, каза Докладал.
 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии