1 USD
1.79995 BGN
Петрол
Bitcoin
$65,869.4

Ново поскъпване на тока за бита от догодина

БГ Бизнес

След като и малките фирми излязат на свободния пазар

След октомврийския скок, по-скъп ток за бита се очаква, след като и малките фирми излязат на свободния пазар. Според евроизискванията от догодина всички потребители трябва да могат сами да избират от кого да купуват електричество.

От 2015 г. всички би трябвало да можем да избираме доставчика си на ток, така както избираме мобилен оператор, доставчик на кабелна телевизия и интернет. Регулаторът вече е задействал процедурата. Така и най-малките производства, които ползват ток с ниско напрежение, ще могат да излязат на свободния пазар.

За битовите абонати ще се разработят допълнителни опростени документи, така че по-лесно да се ориентират в ситуацията. Целта е реална конкуренция между производители и доставчици на ток.

От регулатора обаче признаха, че поне първоначално цените няма да са по-ниски, а според независими експерти първоначално те ще тръгнат нагоре - най-вече за бита.

Любомир Санкийски държи малка пекарна в столицата. Всичко там работи на ток, а сметките варират между 300 и 350 лева. „Държим изцяло на качеството, ако вдигнем цената, веднага крайният потребител ще предпочете на друго място да отиде за сметка на цената”, коментира той.

„За малките стопански потребители при сегашните ценови нива със сигурност мога да кажа, че ще бъде изгодно, ако една малка пекарна излезе на свободния пазар. При настоящите ценови нива ще спести от 20 до 30% от разходите си за ток”, коментира Калоян Кънев, търговец на ток

Токът за бита обаче ще поскъпне - предупреждение, което енергийните експерти повтарят и днес. Изчисленията им показват, че за да стигне пазарните нива, цената трябва скочи с 40 на сто.

„Самият факт, че индустриланите потребители, от които се компенсираха ниските цени за бита, ще излязат на свободния пазар, за да се договарят сами, ще доведе до този скок в цените за бита”, заяви Камен Колев от Българската стопанска камара.

Любомир не смята да сменя енергото веднага, щом това стане възможно. „Трябва да се пробва да се види дали има смисъл това нещо”, коментира собственикът на пекарна.

Постепенно на регулираните от държавата по-ниски цени на тока трябва да останат само социално уязвимите потребители.

Oказва се, че битовите абонати не се втурват да сменят доставчика си дори в държави с традиции. Във Великобритания, Чехия и Норвегия например не повече 10% от домакинствата са избрали сами от кого да купуват ток.

У нас, по документи, свободният пазар за индустрията е факт от 2004 г., реално обаче се задейства девет години по-късно. Така че едва ли можем да очакваме значителна промяна още от догодина.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии