Нов връх на цената на газа в Европа
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Държавата няма да рухне скоро, но ако продължаваме така и това ще се случи
Лошото управление е виновно за задължаването на страната, защото няма причина за новите заеми, които управниците теглят. Това заяви бившият вицепремиер Николай Василев в студиото на „Лице в Лице” по bTV.
Ексминистърът нагледно обясни как държавния дълг се е променял през последното десетилетия. Общата тенденция за това време е, че всяко от сменилите се управления е теглило и харчило заеми, докато опозицията е негодувала, смята Василев.
През 2001 г. външният ни дълг е бил най-висок разказа Василев – около 20 млрд. лева. По думите на бившия вицепремиер през всяка от годините между 2001 г. и 2008 г. той е намалявал. Най-„богата” година е била 2008, смята Василев. Тогава дългът е бил най-малък, а държавата е била значително по-богата, отколкото през 1999 или 2001 г.
За последните осем години обаче България непрекъснато увеличава задлъжнялостта си. Рекордна в това отношение е 2014 г., през която сме задлъжнели с 8 млрд. лева. Очаква се през 2016 г. външният ни дълг да достигне 26 млрд. лева, което би означавало, че за 8 години задлъжнялостта на България се е увеличила три пъти.
Според икономиста няма причина за това – в едни „нормални”, относително сигурни години, да се трупат разходи. Той подчерта, че икономиката няма да рухне скоро, само защото сме тръгнали от нисък дълг. Въпреки това, ако тези темпове се запазят, крахът е неизбежен.
Основната причина според Василев се крие в живота на дефицит – независимо колко изкарваш, ако харчиш повече, отколкото имаш, неминуемо задлъжняваш, смята експертът.
По думите на бившият вицепремиер има много сфери, от които може да се икономиса. Публичният сектор не е реформиран, всяко следващо правителство първо харчи, а после пита.
Администрацията е друга сфера реформата, в която е наложителна. Според Василев тя трябва да е по-малка и по-стегната. В здравеопазването не се задава реформа, смята още той.
Държавните енергийни производители не могат да получат кредит без държавна гаранция, а преди не беше така, допълни бившият премиер.
Николай Василев коментира и пенсионната реформа. По думите му тя върви в правилната посока, но прави твърде малки и неамбициозни стъпки.
„Разочарован съм от липсата на реформи в държавата”, обобщи виждането си икономистът.
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Ето какво сочат нови проучвания
Svetatnazdraveto.bg ще предлага полезни съвети за превенция и грижа за здравето за всички възрастови групи