1 USD
1.82822 BGN
Петрол
Bitcoin
$63,818.0

Не - на "професия майка", да - на активните родители

БГ Бизнес

Държавата трябвало да създаде условия родителите да се връщат по-рано към пазара на труда

В България се наблюдава тенденцията „професия майка”, има много такива примери, няколко стотин хиляди. Това е недопустимо предвид условията в системата - едни от най-дългите срокове за майчинство от 410 дни, както и цяла година получаване на доходи в размер на 90% от заплатата.

Такава позиция зае пред bTV зам.-министърът на финансите Владислав Горанов в коментар на продължаващите през последните седмици протести на родители с искания за увеличение на детските надбавки и обезщетенията за майчинство. Темата се разгоря във връзка с планирането на държавния бюджет за догодина, а майките подчертаха, че е обидно прагът на бедността да е 241 лева, а те да получават с един лев по-малко на месец през втората година от майчинството си.

Според представителя на финансовото ведомство обаче активният родител е важният в случая и държавата не трябва да отглежда децата на хората, а да им създаде условия да се върнат по-бързо на пазара на труда. Това щяло да бъде по-благоприятно както за родителите, така и за икономиката на страната.

Горанов поясни, че досега правителството е успяло да подреди публичните финанси, след дупката в планираните от предишните управници приходи, и сега може да се обърне по-сериозно внимание на доходите – да се повишат постепенно заплати и пенсии.

„ГЕРБ предпази държавата от фалита, към който я бяха насочили. Затова данъкът вурху лихвите дойде като необходимост – за по-коректно прилагане на плоския данък, да се намери решение на големия ресурс за пенсии и т.н.”, добави още заместникът на Симеон Дянков и посочи, че за него правилният въпрос е не защо се въвежда такъв „десятък”, а защо той не е бил въведен досега.

Горанов прогнозира поскъпване предимно на електроенергията тази зима, а оттам и на транспорта, храните и услугите.

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии