
Цветята на сватбата на Джеф Безос струват 45 години труд на служител в Amazon
Според Forbes, цената на тържеството, възлиза на над 20 милиона долара
Калин Христов подчерта макроикономическия аспект, влияещ на растежа на българската икономика
Безработицата не се дължи основно на строгата финансова политика в държавата, както смятат мнозина. Това което, потиска заетостта, е спадът в частните инвестиции – от 2008-а всяка година те са отрицателни – както чуждите, така и местните. Такова обяснения за влошената икономическа ситуация в страната даде пред bTV новият финансов министър Калин Христов.
Той подчерта макроикономическият аспект, влияещ на растежа на българската икономика. „Ние сме малка икономика и затова средата, в която работим, е важна за нас, тоест тези, с които търгуваме - тяхното състояние има голям ефект върху нас. Състоянието на еврозоната има неизбежно негативен ефект над България”, допълни подуправителят на БНБ, който в момента е в неплатен отпуск, за да може да изпълнява министерските си задължения.
По думите му положителното в случая е, че родният бизнес е гъвкав и в момента се наблюдава преориентиране към Азия.
По отношения на „завещания” от кабинета „Борисов” бюджет, Христов подчерта, че той на 100% осигурява необходимите средства за очакваното увеличение на пенсиите от 1 април с 9,5. „Ако намерим други резерви и ако може да се направи оптимизация на някои неща, може да се търсят и варианти за друго преразпределение на средства”, добави макроикономистът.
Той изрази несъгласие със стигмата „най-бедната страна в ЕС” по отношение на България. „Трябва да се гледа на база на развитието през изминалите 10 години. На глава от населението у нас са се падали по 28% от средния доход в Европа преди 10 г., а сега този показател е 45%. Така че нещата се подобряват, въпросът е защо това не става по-бързо. Единственият начин да забогатяваме е да имаме икономически растеж – това става с инвестиции, основно в частния сектор, тоест с предприемачество. Трябва да се изчистят нещата, които пречат на предприемачите”, поясни Калин Христов.
Той увери, че няма да „разклаща институционалната сигурност” в страната чрез отстраняване на шефове на агенции – по специално на директора на митниците и НАП. Христов подчерта още, че проблем с фискалния резерв няма.
„Фискалният резерв е полезен – той служи за това да има ликвидност, да не зависи кабинетът от пазарите – дава увереност на инвеститорите за състоянието на публичните финанси. Смята се, че резерв от 4,5 млрд. би давал такъв комфорт на инвеститорите”, каза още икономистът от БНБ.
В заключение той изтъкна, че нито политиката на крайна финансова строгост, нито тази на голямо публично харчене с цел стимулиране на икономиката са правилни. Вярната политика била балансираната – да се види кой дефицит не вреди на икономиката.
Според Forbes, цената на тържеството, възлиза на над 20 милиона долара
Компаниите са топ 100 в Централна и Източна Европа
Над 108 000 домакинства в Румъния са сменили доставчиците си на електроенергия през юни