Нарушенията на Енерго-Про не са толкова тежки за отнемане на лиценза

БГ Бизнес

Председателят на ДКЕВР даде специална пресконференция, за да разясни какво е предприела комисията по сигналите за нарушения

Не е на лице толкова тежко нарушение, че да се отнема лиценза на Енерго-Про заради двойните фактури. Това заяви на пресконференция председателят на ДКЕВР Светла Тодорова.

Тя коментира, че отнемането на лиценз е най-тежко наказание и се прилага в случаите, когато с дружеството е нарушило сигурността на снабдяване или при системно нарушение на Закона за енергетиката или на други актове.

Тодорова даде специална пресконференция, за да разясни какво е предприела ДКЕВР по повод на сигнали за нарушения от Енерго-Про. Тя заяви, че е назначена проверка по документи, изисквани са планираните графици за отчитане на потреблението и реалните графици, по които е направено отчитането през декември и януари, както и постъпили жалби във връзка с това отчитане, заедно с фактурите на потребителите, които са представили жалби.

Получена е информация от дружеството, както и обяснение защо според тях това се е случило. Тодорова заяви, че е съставен констативен протокол от длъжностните лица, извършили проверката, който ще бъде връчен на дружеството утре сутрин.

След проверката, според Тодорова, няма нарушения, при периода на отчитане, който е определен като максимален в размер на 31 дни, но не е ясно защо е предприет вторият отчет още в началото на годината – през януари. Дружеството обяснява, че за да не се разместват датите за отчитане на потребители, се е наложило това да стане през януари, но за което няма доказателства, че било нужно да е точно в този месец, каза председателят на ДКЕВР.

Друго установено нарушение е, че потребителите не са били своевременно уведомени за това извънредно отчитане. В резултат на извършените действия на дружеството се оказа, че някои потребителите трябва да заплатят две сметки в един и същи срок, което прави заплащане на ел. енергия за период по-дълъг от 31 дни, уточни Тодорова.

Тя обясни, че според Закона за енергетиката длъжностните лица могат да дават задължителни предписания, които се правят в протокола и не е направено. Друга възможна стъпка е да се състави принудителна административна мярка, която се взима с решение на ДКЕВР, и в която се дават задължителни указания на дружеството.

Другият вариант е да се съставят актове за установяване на административни нарушения, които ако биват съставени следват наказателни постановления. Председателят на комисията разясни, че ако се съставят глоби, те могат да започнат от 20 000 лв. до 1 млн. лв. за всяко наказателно постановление.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст