Нов връх на цената на газа в Европа
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
А младежите може би ще имат работа до 4 месеца след завършване на университет
България следва Европа в решенията за борба с демографските проблеми – застаряващо население и ниска раждаемост. След като в края на миналата година депутатите одобриха окончателно спорната реформа, която предвижда плавно повишаване на пенсионната възраст с четири месеца за всички категории труд, днес Тотю Младенов заяви, че след 2020 г. пенсионната възраст за мъжете и жените у нас ще се изравни.
По думите на социалния министър, следвайки мерките, залегнали в пенсионната реформа, след 5 години възрастта за оттегляне от трудовия пазар ще достигне 65 години за силния пол, а до 2020 г. жените ще се пенсионират на 63 години.
„Т.е. нещата ще се променят много бавно - в рамките на всяка година с по четири месеца ще се увеличава възрастта и стажът за пенсиониране както за мъжете, така и за жените. За изравняване може да се говори след 2020 г., това няма как изведнъж да стане”, каза още Младенов на икономически форум за предизвикателствата пред младите хора в България.
Специален дебат в Съвета за тристранно сътрудничество ще се заформи по върпсоса за пенсионната възраст за полицаи и военни, поясни министърът.
„Синдикатите и работодателите са представили пакет от допълнителни мерки, който включва и възрастта за полицията и за военните. И това ще се обсъжда в Тристранния съвет. Това, което аз съм поел като ангажимент и пред министър Цветанов, включително, и пред синдикатите в системата на МВР, е те също да участват в тези преговори и да се намери най-добрият вариант за хората в този сектор”, допълни Тотю Младенов.
Младежите ще имат работа
По повод тревожните данни за голям процент на безработицата сред българските младежи, ресорният министър прогнозира, че до 2013 г. тя ще намалее с 4-5 на сто. Младенов изрази надежда до края на май да бъде подписано споразумение с участието на синдикатите и бизнеса относно първата работа на младежите. Целта е до четири месеца след завършване на образованието да им бъде предлагано работно място по специалността.
Предложението за споразумение, според което до края на следващата година най-малко 16 хиляди младежи трябва да бъдат наети на работа, идва от социалното министерство като част от инициативата "Работа за младите хора в България", която правителството наскоро прие. Все още нито една от страните обаче не е поставила подписа си под документа - тепърва започват преговри по него.
В края на април КНСБ оповести данни, според които безработицата сред българите на въсраст от 18 до 24 години е с 2,5% по-висока от общата безработица за страната, която е около 12 на сто.
По данни на бизнеса българите, които завършват висше образование, намират работа средно след 4 месеца. А тези които завършват средно - след близо 2 години.
Напрежение в социалните служби
Днес се заговори и за недоволство сред служителите в Агенцията за социално подпомагане. Сидникатите стягат редиците за евентуален протест - искат по-високи заплати и по-добра материална база.
Тотю Младенов коментира, че за по-високи заплати в социалните служби може да се мисли от догодина, за тази година увеличение с 35 на сто било невъзможно. Утре се очакват преговори по този проблем.
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Ето какво сочат нови проучвания
Svetatnazdraveto.bg ще предлага полезни съвети за превенция и грижа за здравето за всички възрастови групи