Муравей Радев: Изкривена методология от ЕС надува дефицита

БГ Бизнес

Бившият министър е "за" облагането на вредните храни

Методологията, поискана от Европейския съюз и заради която миналогодишният дефицит скочи до 5.8% заради фалита на КТБ, е грешна. Това коментира в студиото на „Лице в лице” бившият финансов министър Муравей Радев.

Той обясни, че транзакциите през Фонда за гарантиране на влоговете в банките се вкарват в бюджета, все едно става дума за министерство. „Този фонд няма отношение към обичайните приходи и разходи. Тази година увеличава дефицита на 5.8, а какво става догодина и след догодина (...) когато има само приходи без разходи във фонда?”, запита Радев.

Той обясни, че отчитането на транзакциите през ФГВБ ще изкривява салдото и изкуствено ще намалява дефицита във всяка година, в която няма ситуация като тази с КТБ.

Радев коментира, че в сравнение с миналата година, икономиката е „в пъти по-добре”. „Ако я съпоставим с плана за тази година, заложен в бюджета, пак всички параметри са много по-добре от заложените”, каза бившият министър, като отбеляза, че растежът е два пъти по-висок от очакваното, а при дефицит миналата година, сега се трупа излишък.

Той все пак посочи, че ще е добре, ако икономисаните пари се насочат към подобряване на усвояването на европейски пари.

Данък „Уикенд”

Според Муравей Радев, има резон в мерките, с които да се пресече практиката автомобили, яхти, самолети и др. да се купуват за фирмени нужди, а да се ползват като лични.

„Много внимателно трябва да се пипа и да се измисли начинът, по който ще се приложи. Ако този данък бъде приложен, той в никакъв случай не трябва да увеличава административната тежест за фирмите, не трябва да създава нова бумащина, да се назначават нови хора”, подчерта бившият финансов министър.

По думите му много внимателно трябва да се изготвят обективни критерии кога нещо се ползва за лични и кога – за фирмени нужди, за да не се повиши рискът от корупция.

Освен това, според Радев, е „недоразумение” подобни разпоредби да се прилагат за недвижими имоти, защото са малко тези, които живеят във фирмени жилища, докато малките фирми, опериращи от домовете на собствениците си са много.

Данък „Здраве”

Радев категорично се обяви за допълнително облагане на вредните храни. Той подчерта, че данъкът не е с цел да пълни хазната, а да се грижи за здравето на хората.

„Аз ще изразя много категорична позиция „за” – ние отровихме водата, отровихме въздуха, сега остава да отровим и храната. Не щем ГМО-та, а ядем отровни храни. И една стотинка да не влезе в бюджета, ако намалеят вредните храни на пазара, а в онези, които се консумират, намалеят вредните съставки – какво по-добро от това?”, заяви бившият министър.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст