Мнозинството от българите недоволни от икономическата политика

БГ Бизнес

Повечето европейци са на същото мнение, според проучване на „Джърман Маршал Фонд”

89% от българите се чувстват лично засегнати от кризата през миналата и тази година. Това показват данните от изследването „Трансатлантически тенденции” на неправителствената организация „Джърман Маршал Фонд” за 2012 г. Делът на финансово пострадалите у нас се е увеличил с 5% спрямо 2010 година.

В същото време 72% от анкетираните в България не одобряват как правителство се справя с икономиката. По неудовлетворени от управляващите си в стопанско отношение са само Испанците – 73%. На другия полюс е Швеция, където икономическата политика на изпълнителната власт се нрави на цели 74% от гражданите на скандинавската страна.

Засегнатите от кризата - мнозинство в Европа и Америка

Въпреки че някои икономики на Стария континент започнаха да се възстановяват след строгите мерки за икономия и ограничаване на разходите, броят на респондентите, които отчитат, че финансовото състояние на семействата им е повлияно сериозно от кризата се е увеличил спрямо 2009 г., когато въпросът попада за първи път в анкетата, отбелязват авторите на изследването.

В същото време мнозинството от гражданите на страните в Трансатлантическото пространство не одобряват как правителствата им управляват икономиката в тези трудни времена. За целия Европейски съюз делът на неодобряващите е 56% спрямо 42% на онези, които са съгласни с управляващите в своите страни. Само в две държави от Евросъюза критиците са по-малко Швеция и Германия. В САЩ също отчитат мнозинство на недоволните – 52%.

Усещане за несправедливост

Преобладаващата част от анкетираните и от двете страни на Атлантика възприемат икономическата система в страните си като „несправедлива”. Попитани дали смятат, че икономиката функционира справедливо, 76% от европейците отговарят, че повечето от облагите отиват за малка част от населението. На такова мнение са и 64% от американците.

В България, заедно с Португалия, Италия, Словакия, Испания, Полша и Великобритания, делът на тези респонденти е между 70 и 90%. Само 6% от българите виждат справедливост в стопанското битие на страната, възприятието на останалите 86% е негативно.

42% от анкетираните сънародници смятат, че правителството трябва да намали държавните разходи, 37%, че те трябва да останат на същото равнище и 11% са на мнение, че бюджетните разходи трябва да се увеличат.

ЕС популярен в новите страни-членки, еврото не

Според 53% от българските граждани членството в Евросъюза не е повлияло положително върху икономиката на страната. 45% от българите обаче смятат, че въвеждането на еврото ще им се отрази лошо.

63% от българското общество одобрява мерките на ЕС за справяне с кризата, което е вторият и най-висок резултат в Европа. Европейският съюз продължава да бъде най-популярен сред гражданите на най-новите си членове.

В България и Румъния положителното отношение към ЕС е 88% и 84%. Българите гледат най-положително на Германия (88%) и Гърция (53%).

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст