Лу Синхуа: България е добро място за инвестиции

Свят

Страната ни обаче е малък пазар за мащабни инвестиционни проекти

„България е добро място за инвестиции, заради добрите бизнес условия и политическата стабилност, но общият обем на инвестиции е относително малък”, твърди Лу Синхуа.

Той е роден 1951 г., родом е от провинция Джъдзян, политик, бил е извънреден и пълномощен посланик на Китай във Финландия, представител на Министерството на външните работи в Хонг Конг, бивш външен министър, председател на Съвета за насърчаване на сътрудничеството „Юг-Юг” и бивш прессекретар на Народната политическа консултативна конференция.

Лу Синхуа, заедно с бизнес делегация от Китай, с участието на посланика на КНР в България н.пр. Джан Хайджоу и министъра на икономиката Божидар Лукарски участваха в форум на тема „Сътрудничество в сферата на производството и производствения капацитет”. Домакин на форума беше София Тех Парк.

Износът на китайски капитали в чужбина е достигнал 100 млрд. щатски долара, което е увеличение от 20% годишно.

Китай по принцип има интерес към инфраструктурното строителство. „В тази област няма друга страна в света, която да може да се сравнява с Китай по отношение на сроковете на изпълнение, себестойността, технологиите и ефективността”, аргументира се Синхуа и допълва, че Китай има много голям валутен резерв, който е важен фактор в инвестиционния процес.

По думите му обаче пазарът в България е малък за реализиране на големи проекти като строителство на мостове, пристанища, летища, ж.п. линии например. „Доколкото знам активно се дискутира възможността за осъществяване на съвместен проект в атомната енергетика, но той е все още на етап далеч от конкретната реализация.”, допълва Синхуа.

Той вижда голям шанс и бъдеще за малкия и средния бизнес, особено за активните предприемачи, които желаят да изнесат производството си в чужбина.

„Има добра инвестиционна среда. Политическата стабилност и добрите двустранни отношения са основата. Освен това в България себестойността на работната сила е ниска. Сравнително ниска е цената за ползване на земя. Много важно за Китай е обстоятелството, че произвежданите в България продукти могат да бъдат безпрепятствено реализирани на европейския пазар, в страните от Европейския съюз и в съседните на България държави”, допълва Синхуа.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст