Нов връх на цената на газа в Европа
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
БНБ удължи специалния надзор съответно до 20 и 22 ноември
БНБ е взела решение да удължи надзора над КТБ АД и ТБ „Виктория” ЕАД с още два месеца - съответно до 20 и 22 ноември, съобщи централната банка във вторник. От 28 октомври до 20 ноември ще бъде предоставена възможност на акционерите и други потенциални инвеститори, заявили желание за преструктуриране на КТБ АД, да отправят предложение, съдържащо конкретни финансови и правни ангажименти за предоставяне на капитал и ликвидност.
Публикуваме пълния текст на съобщението на БНБ:
Днес УС на БНБ взе решение за удължаване срока на специален надзор за КТБ АД и ТБ „Виктория” ЕАД с още два месеца, съответно до 20 и 22 ноември.
В периода от 28.10.2014 г. до 20.11.2014 г. ще бъде предоставена възможност на акционерите и други потенциални инвеститори, заявили желание за преструктуриране на КТБ АД, да отправят предложение, съдържащо конкретни финансови и правни ангажименти за предоставяне на капитал и ликвидност. Това ще стане на база резултата от оценката за състоянието на КТБ АД и докладваното съотношение за капиталова адекватност.
Към настоящия момент продължават да са налице условията, довели до поставяне на КТБ АД под специален надзор. Банката продължава да изпитва остър недостиг на ликвидност за изпълнение на задълженията си към депозантите и други кредитори, които са в размер общо на 6 227 521 хил. лв. към септември 2014 г., а за ТВ „Виктория” ЕАД възлизат на 285 786 хил. лв.
Преди да се направи ясна оценка на качеството на активите и капиталовата адекватност на КТБ АД, не е възможно да бъдат взети икономически обосновани и правно обвързващи решения за бъдещето на банката.
На основание на Закона за кредитните институции, УС на БНБ указва на квесторите на КТБ АД най-късно до 20.10.2014 г. да внесат в БНБ цялостна оценка на активите на КТБ АД, извършена от трите одиторски компании – „Ърнст и Янг Одит“ ООД, „Делойт одит“ ООД и „Афа“ ООД. Съответно до 31.10.2014 г. трябва да представят в БНБ отчет за капиталовата адекватност на КТБ АД на база изготвената пълна оценка на активите и след извършване на съответни счетоводни операции.
На база резултата от оценката на активите на КТБ АД, докладваното съотношение на капиталовата й адекватност и заявените инвестиционни намерения от EPIC (European Privatization & Investment Corporation) в периода от 01.11.2014 г. до 20.11.2014 г. трябва да бъде взето окончателно решение относно КТБ АД.
Констатира се, че в изпълнение на направените предписания от страна на УС на БНБ към квесторите са създали необходимата организация и условия за извършване на цялостна оценка на активите на КТБ АД от страна на трите одиторски компании. Същевременно обемът и сложността на извършваната пълна оценка за състоянието на КТБ АД изискват тази дейност да продължи в рамките на указания срок за приключване на оценката, а именно – не по-късно от 20.10.2014 г.
В съответствие с решение № 94 на УС на БНБ от 31.07.2014 г. в рамките на месец август и до момента квесторите на КТБ са създали екип, който да организира подготовката на кредитните досиета за целите на одиторската оценка. Във връзка с изпълнение на задължителните предписания от УС на БНБ към квесторите е създадена организация за подготовка на кредитните досиета за целите на одиторската оценка. Обект на тази оценка са: 177 експозиции на 166 клиента от кредитен, гаранционен и инвестиционен портфейл на банката, в т.ч.: 137 кредитополучателя от кредитния портфейл на банката към 29.08.2014 г. с общо 488 броя кредитни сделки по 380 кредитни договора.
До 02.09.2014 г. на одиторските екипи са предадени за оценка досиетата на 69 от клиентите от одитната извадка на кредитния портфейл, съдържаща общо 137 клиента. До същата дата на правните екипи са предадени за правно обследване досиетата на 105 от клиентите от одитната извадка на кредитния портфейл, съдържаща общо 137 клиента.
Квесторите са сключили договор за правна помощ и към 02.09.2014 г. юридическият екип е изготвил предварителни анализи на 184 договори за кредит на около 69 кредитополучателя.
Организирано е осъществяването на преглед на обезпеченията като част от процеса на подготовка на кредитните досиета, осъществяват управлението на взаимоотношенията с кредитополучателите, включително и предприемане на необходимите действия спрямо длъжници, които не осигуряват редовно обслужване на своите задължения към банката, и е поет ангажимент от трите одиторски компании за оценка на всички активи на банката след попълването на кредитните досиета. Проведени са и множество срещи с кредитополучатели от одитната извадка.
В резултат на завършения процес на събиране на липсващата информация, преглед на обезпеченията и правен анализ на договорите за кредит одиторите са започнали втория етап на оценка на активите и определяне на необходимите преоценки (за по-детайлно представяне на предприетите от квесторите действия може да видите Доклад за изпълнение на решение на УС на БНБ от 31.07.2014 г.).
Извършен е анализ на действащите Вътрешни правила на банката, касаещи процедурите относно принудително събиране на вземанията и обявяване на предсрочна изискуемост (Правилник за кредитната дейност, Правила за работа на Кредитния комитет). Предприети са действия по изграждането на допълнителна организация на оперативно ниво, предвид установената от квесторите ситуация по кредитния портфейл и предстоящите действия по обявяване на предсрочна изискуемост на онази част от портфейла, по отношение на която са налице основанията за това.
С оглед на това, че „КТБ“ АД е поставена под специален надзор поради недостиг на ликвидност, тя не може да предостави ликвидна подкрепа на своята дъщерна банка ТБ „Виктория“ ЕАД. Съответно ТБ „Виктория“ ЕАД не разполага с ликвидни активи, които да отговарят на изискванията на Наредба № 6 на БНБ, и срещу които тя да може да получи ликвидност от БНБ по реда на правилата за кредитор от последна инстанция.
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Ето какво сочат нови проучвания
Svetatnazdraveto.bg ще предлага полезни съвети за превенция и грижа за здравето за всички възрастови групи