САЩ наложи санкции на Газпромбанк, за да ограничи износа на руски газ
Европейските държави използват банката, за да плащат газа, който все още купуват от Русия
Ситуацията може да бъде овладяна, ако държавата не играе срещу БНБ
Това, което се случва с КТБ, има много дъга история, но основният извод е, че никога не можеш да предвидиш броя на глупаците в обществено обръщение. Това заяви икономистът Красен Станчев по повод събития около четвъртата по големина банка в България.
„През 2004 година някакви хора решават, че ще спре приватизацията и ще останат едни хубави държавни предприятия во веки. 2008 година едни други хора решават да използват старата система на Политбюро и с политически връзки да докарат спестяванията и сметките на тези държавни предприятия в една институция. От 2008 година досега тази институция, тази банка увеличава своя обем три пъти. Това се получава, когато разполагате с чужди пари и ги взимате от едно място и ги слагате при свои приятели в тази банка – тогава растежът става естествен”, заяви Станчев
Той определи тази схема на действие като „ механизмът на политбюро в управлението на икономиката”.
Станчев обясни, че след като КТБ придобива голяма политическа тежест, всички започват да се плашат, а след наредбата на служебното правителство срещу концентрацията на държавните пари в една банка, управителите на КТБ започват кампания по привличане на алтернативни депозити. Тук се появяват общини и физически лица, които са привлечени от големите лихви върху депозитите, които КТБ предлага и влагат парите и в нея.
„Това, което се случва в КТБ, е, че двама души започват да се карат за придобиването на активи на някои от клиентите на банката. Вероятно целият проблем е в „Булгартабак”. Тези двама души започват да се плюят през медиите, хората се изплашват, държавните институции, политбюрото също се изплашва и решава да изтегли част от сметките. Когато се извеждат част от клиентите и не могат да се заместят с алтернативни спестители, се получава ликвидна криза в банката”, заяви Станчев, който не вижда друг проблем в КТБ и не смята, че има сценарии за умишлен фалит на трезора.
Европейските държави използват банката, за да плащат газа, който все още купуват от Русия
Производството на мляко достигна 160,8 милиона тона през 2023 г.
52 % от лондончани не смятат, че коронацията трябва да се плаща от данъкоплатците