
6 луксозни часовника, които не са Rolex
Ако искате луксозен часовник на достъпна цена, ето някои предложения
Двете спорни точки са минималната работна заплата и условията за пенсиониране
Първи сериозен конфликт се разрази около новия бюджет на държавата. Работодателите не виждат в него реформи, а синдикатите са против предвиденото замразяване на доходите. От час и половина в сградата на правителството се провежда тристранен съвет. Дискусиите продължават и в 19 ч.
Двете конфликтни точки са минималната работна заплата и условията за пенсиониране. Разминаване има дори вътре в кабинета.
Социалният министър Ивайло Калфин продължава да настоява за минимална заплата 380 лв. Работодателите са против увеличение. Синдикатите са разделени какво точно увеличение искат, но настояват да има. А в бюджета е записано 340 лв., както е в момента.
Социалният министър иска и по-плавна стъпка за нарастване на възрастта за пенсиониране. Сега е заложено стажът и възрастта да се увеличават с по 4 месеца на година, а Калфин настоява на 2 месеца.
Финансовият министър Владислав Горанов пък призова за доза смирение към усилията на кабинета да съществува.
„На този етап не приемаме бюджета в този вид, той е вреден за държавата, а не полезен”, каза президентът на КНСБ Пламен Димитров. Той определи бюджета и като направен от външен наблюдател за държавата.
Прогнозата на финансовото министерство за ръста на икономиката ни през следващата година също ядоса синдикатите. Според тях заложеният икономически растеж е сериозно подценен. В проектобюджет 2015 е заложен ръст на БВП от 0,8%.
Анализаторите казват, че не сме в криза, но няма и бърз растеж и нови работни места. Тази година ръстът на произведените стоки и услуги е 1,5 на сто. Прогнозата за догодина обаче е двойно по-лоша.
„И това е лошият инерционен ефект от тази политическа криза, която имахме - 2 години, в рамките на които се сменят 4 правителства. Проблем съществен ще е ако тази несигурност продължи”, коментира финансовият анализатор от „Индъстри уоч” Лъчезар Богданов.
Тази несигурност се отразява най-силно върху малкия бизнес. Негов представител е Спаска Ярецова, която стопанисва хотел и заведение за хранене в разложкото село Баня. Работниците и са между 8 и 12 души в зависимост от сезона.
„Малкия бизнес оцелява ама с голям зор. Голям зор, защото сме притиснати отвсякъде, от всички инстанции. Големи са всичките данъци, токът е голям, висок, 1000 лева, ние не можем да изкараме”, обяснява Ярецова.
Понякога има нужда от още работна ръка, но пари за заплата няма. Затова собственичката често става и работник.
За работата като сервитьор студентката Илияна получава минималната заплата. „Аз си работя за мен самата, в смисъл да не съм в тежест на семейството си, да помагам с каквото мога. Най-вече за обучението ми вървят парите”, обяснява тя.
При минимален ръст на икономика работодателят ѝ не може да си представи да назначи повече хора и да им дава повече от минималната заплата.
В понеделник на извънредното заседание Министерски съвет ще обсъди и проекта на новия бюджет.
Ако искате луксозен часовник на достъпна цена, ето някои предложения
Как вулканите могат да станат източник на устойчиво строителство
Вече са създадени такива сайтове, насочени към потребители на криптовалути