
DONGFENG откри първия си шоурум в Сърбия
Официалният вносител на марката “Чайна Мотор Къмпани” прави важна стъпка за разрастване на Балканите
Заради пазарни манипулации в техни публикации
Комисията за финансов надзор глоби издателя на вестниците „Капитал”, „Капитал Дейли” и интернет-изданието „Дневник” със 160 хиляди лева. Мотивът - за пазарни манипулации в техни публикации.
Според компанията издател „Икономедиа” глобите са безпрецедентно големи, а ръководената от Стоян Мавродиев комисия цели „да затвори устатата на журналистите, които от години алармират за нередностите във финансовия сектор”.
В първия работен ден на годината КФН е наложила на „Икономедиа” рекордната санкция от 150 хил. лв. Отделно от това издателството е глобено с още 10 хил. лв. заради отказа на работещи в него журналисти да разкрият източниците си на информация.
Комисията налага глобите, като използва законодателството против пазарните манипулации, каквито не са настъпили в резултат от публикациите на вестника. В съобщение до медиите издателите казват още, че „санкциите са без прецедент и като предмет, и като размер”.
По думите им общата сума се равнява на тримесечните заплати на всички журналисти в „Капитал”. До този момент КФН не е налагала толкова голяма санкция, а общата сума на глоби за т.нар. пазарни манипулации през цялата 2013 г. например е по-малка от тези спрямо „Икономедиа”, припомнят издателите.
Те пишат още, че масираните действия на КФН срещу медийната група започват от лятото на 2014 г. и редакцията е „бомбардирана с десетки писма, съдържащи обвинения за нарушения и искания за разкриване на източници на информация”.
В края на миналата година КФН откри подобни преписки и срещу още две медии - сайтовете mediapool.bg и bivol.bg.
Реакция на КФН
Комисията отговори, че уважава свободата на словото и че актовете може да се обжалват. Според КФН „Иво Прокопиев си позволява да нарушава коректния тон в отразяването на дейността на комисията, а с изданията на „Икономедиа” се води медийна атака, целяща уронването престижа на регулатора”.
„От 20.06.2014 г. до момента в КФН са постъпили над 190 сигнала, отнасящи се за публикации, касаещи конкретни публични дружества и стабилността на финансовата система в България. Част от тях са препратени до БНБ и ДАНС”, пишат в писмо до медиите от комисията и допълват, че продължават да извършват проверки по постъпили сигнали.
„Фактът, че единствено „Икономедиа” клевети регулатора за надзорната му дейност, говори за намерението на групата да се постави в привилегировано положение спрямо останалите журналисти, което е недопустимо и изкривява правилата. Именно поради това, считаме, че журналистите трябва да подкрепят КФН в налагането на закона и еднаквото му прилагане спрямо всички”, гласи още писмото на регулатора.
„В действията на КФН по получените сигнали няма лично отношение, а само стриктно спазване на закона. От регулатора не се очаква да се харесва и да бъде популярен, а с действията си да прилага закона точно и еднакво спрямо всички”, продължава писмото на Комисията за финансов надзор.
Официалният вносител на марката “Чайна Мотор Къмпани” прави важна стъпка за разрастване на Балканите
ВАС отмени ограничението, но казусът все още не е приключен окончателно
''Ако се появи млад човек, веднага се оплаква от жегата“, страната страда от недостиг на работна ръка