
Шест дни без транспорт: Как бизнесът помогна на гражданите?
Компания обяви, че ще превози безплатно 100 деца до техните изпити
По традиция добрите приходи са основание за повече социални плащания
Този месец финансовото министерство отново се похвали с бюджетен излишък и прогнозира около 600 милиона лева повече и през август. По традиция добрите приходи са основание за повече социални плащания.
За коледни добавки на пенсионерите обикновено се отпускат около 50 милиона лева. Така възрастните с доходи под прага на бедност получават по около 35-40 лева допълнително за празниците.
Повече от половината пенсионери у нас всъщност получават до 286 лева, а 200 000 от тях са дори на минимална пенсия от 157 лева.
82-годишната баба Иванка от село Зверино е със 157 лева пенсия, въпреки че половината ѝ живот е преминал в работа. Ако не е съпругът ѝ да взема повече, семейството не може да издържи.
„Пенсията за нищо не стига, да ти кажа, за ток, за вода, за ядене, градинката какво може и това е. Късам си чушки, късам домати, ама това лято няма добра реколта, защото е много жега. Добре, че е мъжът ми с по-добра пенсия, ме уважава, дава, иначе няма начин”, каза Иванка Ценова.
„Може да ѝ е малка пенсията, обаче е златна жена и си помагаме”, отвръща от своя страна съпругът ѝ Петко Лалчев.
Според икономистите са налице всички предпоставки пенсионерите и тази година да получат добавки през декември.
„Много е вероятно тази година да има коледни добавки за пенсионерите, ако се изхожда от това, че тази година е изборна и съответно предразполага към увеличени разходи и плащания от страна на правителството”, коментира икономистът Десислава Николова.
Въпреки че миналата година допълнителните пари за баба Иванка се изпарили светкавично, тя все пак се надява и тази зима да получи.
И все подводни камъни има. Освен че приходите в хазната растат, държавата отново харчи повече от планираното в бюджета.
„Ако тази практика продължи и следващите месеци може и да няма достатъчно пари за коледни добавки за пенсионерите”, заяви Николова.
Окончателното решение за добавки за най-уязвимите обикновено се взима през октомври, когато неизвестните в бюджета са по-малко.
Иначе от финансовото министерство не отговориха на въпроса ни дали ще има добавки за пенсионерите. А откъде идват опасенията на анализаторите - разходите в държавната администрация не са намалени, както е предвидено в закона.
Излишъкът натрупан до май бавно, но сигурно се топи - с по около 150 милиона лева на месец намалява излишъкът заради по-големите харчове.
Въпреки това ревизия на държавния бюджет на този етап не се предвижда.
Компания обяви, че ще превози безплатно 100 деца до техните изпити
Тези акции правят най-големите движения преди началото на пазара
Как се променя жилищният пазар в Москва през последните 5 години?