Как ще се отразят отрицателните стойности на междубанковите лихви на кредитите

БГ Бизнес

Дъното е резултат от политиката на Европейската централна банка, която се опитва да съживи икономиката, като извади парите от трезорите

Парите в Европа стават все по-евтини. Ще се отразят ли отрицателните стойности на междубанковите лихви и на крайните клиенти с потребителски и ипотечни заеми?

До преди година никой не предполагаше, че индексът, по който се определят междубанковите лихви и оскъпяването на кредитите в Европа, ще достигне отрицателни стойности. Дъното е резултат от политиката на Европейската централна банка, която се опитва да съживи икономиката, като извади парите от трезорите.

Снимка: bTV

В резултат банките в България също са смъкнали лихвите по ипотечни и потребителски заеми - които също са на исторически ниски нива у нас - средна лихва по ипотеки от около 5,5 - 6%. Спад има и при потребителските заеми.

Снимка: bTV

Докога ще падат лихвите и има ли риск от рязко поскъпване на заемите, след като индексите тръгнат нагоре?

Тодор Тодоров изплаща и потребителски, и ипотечен заем. Предоговаря условията и по двата кредита - така месечната вноска за жилището му пада от 650 лв. на 480 лв. „Аз непрекъснато следя лихвените проценти, защото в конкурентните условия сега, ако дадена банка не ми дава условията, които са добри за мен, винаги има друга, която ще ми ги предостави”, обяснява клиентът.

Лихвата по кредита на Тодор не се определя от пазарен индекс, както новоотпуснаите кредити. Затова той се замисля дали да поиска нова промяна в условията на заема.

С уговорката, че всеки договор е индивидуален, кредитни консултанти все пак казват, че когато лихвата по стар ипотечен заем е над 7,5%, може да се да помисли за предоговаряне и обвързване с пазарен индекс - тъй като очакванията са наесен да се появят и първите заеми с лихва от 4%.

„Въпреки че ще поемат риска да се обвържат с плаващ индекс и вноската им най-вероятно ще тръгне нагоре, в един момент те все пак ще намалят значително лихвите си за опредлен период и ще спестят значителна сума”, обяснява кредитният консултант Тихомир Тошев.

Без да се ангажират с прогнози, експерти в управлението на инвестиционни портфейли очкават междубанковият индекс да се стабилизира на ниски нива около нулата в следващите месеци. „Аз не виждам възможност в краткосрочен план условия за бързо и драстично качване на EURIBOR, по-скоро постепенно и плавно, но след като бъдат постигнати целите, да насочим хората да правят нещо с тях, а не да ги държат на депозити”, обясни Бончо Иванов, портфолио мениджър във финансова институция.

Снимка: bTV

Целите са здравословна инфлация, събуждане на парите от трезорите и свиване на безработицата в Европейския съюз. Въпреки рекорндно ниските лихви на този етап, съживяване на кредтитирането поне в България не се вижда от данните на Централната банка.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст