Разпределяне на богатството: Уорън Бъфет дарява още акции
Милиардерът управлява Berkshire от 1965 г.
Конкурс за строителство ще има, увери Драгомир Стойнев
Правителството реши да позволи на БЕХ да преговаря с "Тошиба Корпорейшън" по споразумение за инвестиция по изграждането на нова ядрена мощност в АЕЦ "Козлодуй". Това трябва да стане с технология - реактор с вода под налягане AP 1000 три плюс на "Уестингхаус електрик къмпани" САЩ. Това обяви икономическият министър Драгомир Стойнев на пресконференция в МС с уточнението, че кабинетът е приел доклада за необходимитя действия за изграждане на седми реактор в централата.
Правителството възлага още на икономическия министър да организира, координира и контролира преговорите за структуриране и финансиране на проекта. Стойнев съобщи, че е създадено дъщерно дружество "АЕЦ Козлодуй - Нови мощности" ЕАД с предмет на дейност проектиране, лицензиране, изграждане и въвеждане в експлоатация на нова ядрена мощност на площадката на атомната централа.
„Заявеният от "Тошиба"-Япония инвеститорски интерес, както и препоръката новите мощности да бъдат изградени по технологията АР 1000 заради решаване на въпросите с
безопасността, са мотивите за стартиране на преговорите. Тези системи за безопасност не разчитат на външно захранване в случай на авария. Активната зона може да се охлажда нормално за по-продължителен период от време. Намалява се и се свежда до минимум рискът от човешка грешка. АР 1000 е лицензиран в страната - производител. Мощността му е между 1000 и 1200 мегавата и отговаря на мощностите на националната електропреносна мрежа”, обясни още Стойнев.
По думите му споразумението трябва да включва няколко важни изисквания - инвестиция от страна на японската компания в размер до 30% от стойността на проекта; съдействие от "Тошиба" и "Уестингхаус електрик" за получаване на 70% външно финансиране на проекта от американската "Експорт-импорт банк" и Японската банка за международно сътрудничество.
До 30 септември 2014 г. е срокът за сключване на споразумение между акционерите, а приложимото право е българското. Страната ни няма да има финансови ангажименти, каза министърът в отговор на въпрос. Той отбеляза, че ще се водят преговори и ако нас не ни удовлетворят цената на реактора и на електроенергията, която ще бъде произвеждана, такъв реактор няма да има.
Конкурс за строителство ще има, каза Стойнев в отговор на въпрос и добави, че конкурс за технология не може да има, тъй като това ще означава българската държава да изкупува изцяло произведената електроенергия.
Милиардерът управлява Berkshire от 1965 г.
Измамниците са заловени по време на „Операция Мечи нокът“
По-рано в медиите бяха разпространени съобщения, че австрийско дружество продължава да внася непряко руски газ