САЩ наложи санкции на Газпромбанк, за да ограничи износа на руски газ
Европейските държави използват банката, за да плащат газа, който все още купуват от Русия
Кабинетът се похвали с рекордно за последните 10 ниво на изплатен ДДС
В края на 2014 г. невъзстановеният ДДС достига най-ниското равнище за последните 10 години. С това се похвали министърът на финансите Владислав Горанов на днешното заседание на Министерски съвет, който от своя страна одобри информацията за касовото изпълнение на държавния бюджет и основните показатели на консолидираната фискална програма за 2014 г.
Министерството на финансите отчете, че невъзстановеният ДДС в края на 2014 г. е намален до 105 млн. лв., което е най-ниското равнище на показателя за последните 10 години и над два пъти под отчетените в края на 2013 г. 240 млн. лв.
Бавното връщане на ДДС към бизнеса беше една от основните критики на кабинета „Орешарки” срещу първото управление на Бойко Борисов. Премиерът и финансовият министър Петър Чобанов си поставиха като ключова задача ускоряването на процеса.
Кабинетът „Борисов 1.0” имаше практиката да задържа данъка и държавата да оперира с него. С идването за втори път на власт ГЕРБ увери, че бързото възстановяване ще продължи, като Горанов се ангажира с това.
Постъпленията от ДДС са в размер на 7,3 млрд. лв. или 94,4% от плана, а обяснението е именно в по-високия размер на възстановяване.
Пред колегите си от Министерски съвет днес финансовият министър е отчел, че салдото по консолидираната фискална програма (КФП) за 2014 г. е отрицателно в размер на 3.048 млрд. лв. или 3,7% от прогнозния БВП.
Предварителните оценки на министерството му показват, че дефицитът в сектор „Държавно управление” ще е около 3,3% от прогнозния БВП, което е минимално отклонение от изискваните от Брюксел 3% и ще е в полза на България при окончателното решение дали да бъде подложена на наказателна процедура заради превишаването.
Според отчета бюджетните приходи през миналата година са 98.1% от планираните – общо 29,4 млрд. лв. По-добре от планираното са събирани социалните и здравните осигуровки - с 2,7%. От акцизи са събрани с 0,5% под планираното, но при митата има преизпълнение с 2,5%.
Разходите възлизат на 32,455 млрд. лв. или 98,4% от плана след актуализацията на бюджета. В сравнение с 2013 г. увеличението е с над 2 млрд. лв. или 6,7%, а обяснението е в ускореното усвояване на еврофондовете и увеличените с над 940 млн. лв. социални и здравни плащания.
Фискалният резерв към 31 декември 2014 г. е 9,2 млрд. лв., от които 8,1 млрд. лв. на депозит в БНБ и банки и 1,1 млрд. лв. вземания от фондовете на ЕС за сертифицирани разходи. Това позволи през януари да бъдат погасени 1,1 млрд. долара външен дълг, изтеглен през 2002 г., е обяснил Горанов.
Европейските държави използват банката, за да плащат газа, който все още купуват от Русия
Производството на мляко достигна 160,8 милиона тона през 2023 г.
52 % от лондончани не смятат, че коронацията трябва да се плаща от данъкоплатците