
Цветята на сватбата на Джеф Безос струват 45 години труд на служител в Amazon
Според Forbes, цената на тържеството, възлиза на над 20 милиона долара
Просрочените задължения на старото правителство са 156,69 млн. лв.
Планираните обществени поръчки до края на 2014 година от кабинета „Орешарски” са с обща прогнозна стойност 3,047 млрд. лв. От тях 1,005 млрд. лв. не са осигурени за обществени поръчки, които предстоят да бъдат възложени и изпълнени до края на годината. Това показват резултатите от вътрешните одити на министерствата и МС към 31 юли, извършени от Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) и Дирекция „Вътрешен контрол” при Министерство на финансите.
Правителството, което подаде оставка в края на юли, е просрочило задължения в размер на 156,69 млн. лв. В най-голяма задлъжнялост са Министерство на отбраната – 109,24 млн. лв., Министерство на вътрешните работи – 30,14 млн. лв., Министерство на правосъдието – 6,25 млн. лв. Най-големи са просрочените задължения към доставчици.
Към края на юли просрочените вземания на стария кабинет са 136,44 млн. лв. – най-много в Министерство на земеделието и храните – 25,86 млн. лв., транспортното министерство – 22,79 млн. лв., МВР – 18,95 млн. лв., Министерство на регионалното развитие – 13,43 млн. лв.
Според отчета, предстоящите плащания до края на годината по договори, сключени от кабинета „Орешарски” през 2014 г. и преди това, са в общ размер от 1,44 млрд. лв., а осигуреното финансиране е 1,176 млрд. лв. Финансово неосигурените договори са за 267,33 млн. лв. Най-много те са в МО – 103,60 млн. лв., където няма 98,78 млн. лв. за ВМА; в МРР – 76,06 млн. лв., където няма осигурени 76,04 млн. лв. за АПИ; в МВР – 42,58 млн. лв.
Размерът на неосигуреното финансиране ще се увеличи значително след допълнително въведените ограничения с ремонта на държавния бюджет, посочват одиторите.
Приходите на министерствата и МС, управлявали до края на юли, се изпълняват по годишния план, показва още анализът на представените бюджети. Изоставане има в земеделското министерство, където са изпълнени 45% от плана, Министерство на образованието и науката – 14%, Министерство на околната среда и водите – 31%.
Риск за прескачане на законовото ограничение за разходване на средства до 95% има при: МРР, където разходите са 78% от разполагаемия бюджет; Министерски съвет – 72%; Министерство на външните работи – 67%.
„Целта е да се направи моментна снимка на състоянието на бюджета. Резултатите са тревожни. Параметрите на този бюджет са нарушени, но не мога да твърдя, че има риск за заплатите”, заяви зам.-министърът на финансите Теменужка Петкова.
В някои министерства са достигнати сравнително високи нива на лимитите за ангажиментите за разходи и новите задължения за разходи, което създава потенциален риск да бъдат превишени в годишен аспект, посочват одиторите. Това са: МРР – 88% за ангажиментите за разходи и 72% от задължения за разходи: Министерство на младежта и спорта – съответно 85% и 73%; Министерство на външните работи – съответно 62% и 65%; Министерство на земеделието и храните – съответно 71% и 59%.
В отчета за касово изпълнение на бюджета на Министерство на здравеопазването, Министерство на земеделието и храните и Министерство на външните работи към 30.06.2014 година не е представена информация за поетите ангажименти за разходи и новите задължения за разходи.
Липсата на тази информация води до непълно представяне на данните в отчета, както и до невъзможност да бъдат взети адекватни управленски решения. Налице е риск да не могат да бъдат контролирани нивата на лимитите в бюджета, както и да бъдат превишени, коментират от служебното финансово министерство.
Анализът показва, че в някои министерства и в МС отчетените разходи за персонал, които са относителни постоянни и пропорционални в рамките на годината, изпреварват очакваното изпълнение на бюджета. Като пример са посочени: МС – 62%; транспортното министерство – 66%; Министерство на културата – 78%. Плащанията за персонал включват: заплати, осигурителни вноски, обезщетения при пенсиониране и прекратяване на правоотношенията и други възнаграждения, в това число плащания за нещатен персонал, нает по трудови правоотношения, граждански договори и др.
Установени са по-съществени отклонения спрямо утвърдения годишен план на разходите за издръжка: МЗ – 172%; МОСВ – 127%; МРР – 73%; МС – 72%; и капиталови разходи: МТСП – 96%; МС – 78%; МРР – 76%.
Според Forbes, цената на тържеството, възлиза на над 20 милиона долара
Компаниите са топ 100 в Централна и Източна Европа
Над 108 000 домакинства в Румъния са сменили доставчиците си на електроенергия през юни