Бан на социалните мрежи за деца. Ще проработи ли?
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
В края на юни стойността на необходимата издръжка за живот на човек от четиричленно домакинство е 559.95 лв.
Повече от две трети от българските домакинства нямат средства, за да водят нормален живот. За последните седем години животът у нас е поскъпнал с почти 23%, а доходите са се увеличили с малко над 20%.
На пръв поглед, данните от проучването на КНСБ за април, май и юни, показват, че животът поевтинява, макар и незначително. В края на юни стойността на необходимата издръжка за живот на човек от четиричленно домакинство е 559.95 лв. Това съобщи вицепрезидентът на КНСБ Николай Ненков на пресконференция в централата на синдиката.
За нормален живот на 4-членно домакинство (двама възрастни и 2 деца) са нужни месечно около 2 240 лв. Тази сума е минималната за нормално посрещане на разходите за храна, образование, почивка - спрямо средните български стандарти.
Сумата е с половин процент по-малка спрямо първите три месеца на годината - незначително поевтиняване на живота. Данните обаче не отчитат увеличението на тока и парното от 1 юли, както и пораженията от наводненията за земеделието. Затова синдикатите очакват поскъпване на живота и настояват за ръст на доходите от януари.
„Да се придържа едно съотношения минималната работна заплата да е наполовина от средната, средната е 800 лева, т.е. искаме 400 лева", посочи Ненков.
От КНСБ настояват за увеличение на заплатите в бюджетния сектор с 15 на сто и отпадне ограничението върху броя ваучери за храна, които бизнесът може да раздаде на работниците си. След изборите и формирането на ново правителство синдикатите ще започнат преговори.
Два примера от Монтана и София
Най-младото семейство на цялото монтанско село Спанчевци - Йордана и Ивелин, имат двегодишната дъщеря. До скоро и двамата имали работа и общ доход от 600 лв., но сега са безработни и разчитат на помощта на роднини, особено за разходите по детето им. „Помагат ни, гледат я, когато наистина сме много зле с парите, бабата помага с компотите, зеленчуците, това е наистина помощ”, казва Йордана.
„На дядото от пенсията и от моята плащам тока и водата, плащам хляба на цялото семейство и сме зле”, казва бабата Мария Найденова.
При живот на ръба минималното поевтиняване се усеща трудно, не може и да се пести, казва семейството от Монтанско. „За почивка заедно още не сме ходили като семейство и надали ще отидем скоро”, казва Ивелин.
„Семейна почивка" е задача с много неизвестни и за семейството на Марияна, избрало да живее в София. Синът им скоро навършил година. За отглеждането му през втората, Марияна получава от държавата 340 лева месечно. Съпругът й добавя още 800 лв. от заплата.
„Благодарение на това, че в един месец сме рожденици и ни правят подарък също роднините и ще отидем за 5 дни на нашето Черноморие", казва Марияна.
И на село, и в града - и двете семейства оцеляват с доход под необходимия за нормален живот и не са изключение - такива са 80% от домакинствата. Под прага на бедност от 211,32 лв. са 1 670 000 българи. Броят на безработните, които търсят препитание повече от година расте - сега са над 250 000 души.
Още данни
23,3% от домакинствата са под прага на бедност, информира още КНСБ. Средната работна заплата за първите три месеца на годината е била 796 лв. Спрямо това разходите в България за труд продължават да бъдат най-ниски в ЕС.
Виолета Иванова от Институт за социални и синдикални изследвания (ИССИ) обясни, че само за последните 7 години издръжката на живот нараства с 22,6%, като увеличението при хранителните стоки е с 26%, а при нехранителните стоки с 19, 5%. Успоредно общият доход на лице на домакинство за периода 2008-2013 г. реално нараства с 20,7 %, но от началото на 2014 г. на тримесечна база вече се отчита реално намаление 3,3%.
Безработицата спрямо 2008 г. се е увеличила, като безработните лица над 15 години през първото тримесечие на 2014 г. все още са повече с близо 205 000, спрямо същия период на 2008 г. Равнището на безработицата от 6,5 % сега вече е достигнал два пъти по-високи размери (13 %).
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
От компанията потвърдиха за проблем в световен мащаб
През тази година 75,9 % от регистрираните автомобили са бензинови