1 USD
1.82822 BGN
Петрол
Bitcoin
$63,464.9

Истерията около банките - дело на хора, които нямат шанс в нормална икономика

Мнение

Според икономиста Петър Ганев опитът за дестабилизация е бил неуспешен

Истерията около банките беше създадена от хора, които не могат да бъдат лидери в нормална икономика, а са силни само в обстановката на джунгла и затова се стремят към разруха. Такова мнение изрази в предаването „Тази сутрин” икономистът Петър Ганев от Института за пазарна икономика.

„Опитът им за дестабилизация обаче беше неуспешен. Ние вече дълго време се борим за цивилизация, не джунгла”, допълни той.

След многобройните критики за бавната реакция на държавата в кризисната ситуация, Ганев обясни, че всъщност се е действало като при пожар и то достатъчно бързо. „Беше класически вариант - влизаш в петък в банката, в случая Корпоративна търговска банка, и в неделя казваш решението, за да започне новата седмица на чисто. Първа инвестиционна банка също реагира адекватно, като изплати парите на хората, които пожелаха да изтеглят депозитите си”, коментира още икономистът.

Петър Ганев посочи още, че дори ако в случая с КТБ е ставало дума за лична вражда между двама души, то тя е създала атмосфера за последвалите събития.

Той успокои, че размерът на изгубените лихви на вложителите, неспазили падежите си, е малък, защото голям процент от изтеглените средства са вложени веднага в съседен клон на друга банка, а беше дадена възможност да се откажат наредени операции.
„Проблемът обаче не е в 10 стотинки, а във възможността да се разклати финансовата система, през която всички ние получаваме заплати”, заключи Петър Ганев.

Бившият министър Николай Василев отбеляза като положително развитие успокояващите изказвания на много компетентни лица от средата на миналата седмица насам. Той изтъкна, че между сегашната ситуация и тази през 1997 г. няма нищо общо.

„Разликите с 1907 г. са фундаментални. Тогава България е била слаба, с много ниски валутни резерви, не е била член на нито една международна организация, сега имаме по-голям фискален резерв, имаме валутен борд. Тогава банките имаха фундаментален проблем, а сега нямат и са стабилни”, обясни Василев.

Той настоя, че ситуацията с банките е показала адекватността на мнението, че България има нужда от резерви, а не нови дългове. „Може да има наводнение, бежанска вълна, после банкова ситуация – държавата трябва да пести и да е готова за такива кризи”, посочи Николай Василев.

„Най-добрата новина от тази сутрин е, че няма новина. Важно е, например, че регулаторът си позволи да увеличи цената на тока – тя изобщо не трябваше да бъде намалявана и енергетиката нямаше да бъде във фалит. С подобни популистки действия никой не печели – с популизъм и нищоправене няма как да бъдеш преизбран”, коментира още Василев.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии