
Има ли опасност като влезем в еврозоната да плащаме сметката на задлъжнелите държави?
ЕС има опит с финансовата криза в Гърция през 2010 г.
Банковият сектор може да ни закопае, доходите ни остават ниски
Международната рейтингова агенция Fitch потвърди дългосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна и местна валута BBB-/ВВВ, съобщиха от Министерството на финансите.
Преди дни и Standard&Poor's запази оценката си за страната 'BB+/B' със стабилна перспектива.
Според анализа на Fitch, рейтингът на България се подкрепя от по-ниското ниво на вътрешен и външен правителствен дълг в сравнение с групата държави, оценявани с рейтинг ВВВ, а също така и от достатъчното ниво на международни валутни резерви, което осигурява стабилното функциониране на валутния борд.
Тези фактори компенсират структурните слабости на икономиката, които ограничават тренда на икономически растеж към по-високи стойности и процеса на конвергенция на стандарта на живот към по-развитите икономики.
От Fitch посочват, че рисковете за кредитния рейтинг на България са свързани с възникване на нестабилност в банковия сектор, фискална експанзия и негативен икономически шок, който може да се отрази в понижение на растежа на БВП в средносрочен план.
В същото време, положителна преоценка е възможна при успешна фискална консолидация, подкрепяща дългосрочната устойчивост на публичния дълг, по-висок растеж на БВП, повишаване на доходите и подобрение в работата на институциите.
ЕС има опит с финансовата криза в Гърция през 2010 г.
Основните "виновници" за поскъпването са плодовете, зеленчуците, прясното и киселото мляко