
След 156 години: Крал Чарлз спира кралския влак, за да пести пари
Кралският влак скоро ще напусне гарата за последен път
Готвените фалити на частни лица - опит на група алчни адвокати да печели на гърба на хора в затруднение
„Ако се забранят бързите кредити, ще отидат в черната зона, на чистото лихварство. Ако бъдат разумно направени, те са много добро средство човек да покрие бърза сума”, заяви в „Тази сутрин” банкерът Левон Хампарцумян. Според него е по-добре те да са видими и около тях все пак да съществува някаква регулация.
На въпрос дали те трябва да бъдат нормативно ограничени, той заяви, че това не е добър подход в една пазарна икономика, тъй като съществуват страни, в които таванът на лихвите е 50-60%. По думите му най-добрият вариант е пазарът да решава тези неща, а хората да разберат, че кредитът не е начин за оправяне на финансови проблеми. „Кредитът е за успели хора, които имат увереност в бъдещето си”, каза той.
Икономистът Лъчезар Богданов от "Индъстри Уоч" обобщи, че в последните месеци се променя структурата на кредитния пазар - рязко намаляват малките кредити до 2500 лева и с няколко порцента растат средните – между 10 000 и 50-60 000 лева. „Хората, които имат възможност, преценили са, че кризата е отминала, те посягат и правят тази стъпка. Малките, бързите кредити се свиват, макар че там има оборот, но няма тази експанзия от 2007-2008 година”, коментира той.
Готвеният законопроект, който предвижда фалити на частни лица, Хампарцумян коментира като „опит на една група алчни адвокати да си отвори нова пазарна нисша и да печели на гърба на хора, които са в затруднение да си плащат. Те ще получават едни хубави хонорари, ще влизат в дълги процедури. Една несъстоятелност на частно лице ще бъде печелившо мероприятие за тези адвокати. Човекът няма да забогатее от това”.
Според него, за да обявиш несъстоятелност, трябва да си в състояние да понесеш и последствията. „Трябва да има кредитен регистър, който да извади тези хора. Как се изготвя този регистър? Е така? Отнема време, административни усилия. Създаване на едното без другото е все едно да извадим една правна фигура от работещо място и да я посадим тук. Ако някой си мисли, че за един ден ще излезе на бяло. Няма как да стане. Не знам дали и вложителите биха искали с техните пари да се компенсират тези, които не могат да си плащат кредитите”, заяви банкерът.
Той допълни, че оставя популистичните идеи на политиците и ще влезе в диалог, когато получи институционално предложение, облечено във формална логика, зад което застават хора с имената и идеите си. По думите му тепърва предстоят технически сложни промени около банките, тъй като те са необходими след всяка криза, за да предпазят системата от следваща такава.
Запитан защо в някои европейски страни годишната лихва по кредитите е около 4%, а тук 12%, Хампарцумян отговори: „Защо немските пенсии са по-високи, защо Франция е по-приятно място за живот? Защото така, това са по-развити икономики, стоките и услугите са по-високи. Процентът на лихвите е абсолютната цена. Рискът в тази среда е по-голям. В тези страни, където кредитите са по-евтини, няма тези банкови измамници или изкуствени фалити със задна дата, които генерират загуби за банката”.
Кралският влак скоро ще напусне гарата за последен път
Устойчивата кожа от динозавър може да намери приложение и в автомобилната индустрия
Как работи технологията?