Скок на цените на всички зеленчуци у нас
Данните на комисията по стоковите борси и тържищата показват още, че килограм краве сирене струва 11.39 лв, а кашкавал "Витоша" 17.23 лв.
„Кой ще плати цената за голямото търсене?” е въпрос с отворен отговор
Държавната промоция „евтини храни” е в сила и голямото търсене започна, но клиентите трудно се ориентират, тъй като стоките със замразени цени не са обозначени.
Вече общо четири вериги хипермаркети са част от договорката с кабинета за замразяването на цените за срок от три месеца.
Така в общо 163 магазина в страната ще има „социална кошница”, в която цените няма да растат до октомври.
До няколко дни продуктите със замразени цени ще бъдат отбелязани със специални стикери. Става въпрос за т.нар. социални артикули, които се купуват най-много от клиентите. Няма основание за съмнение в качеството им, защото те са същите, които са се продавали досега.
В промоцията влизат само стоки от първа необходимост – като мляко, хляб, яйца, сирене, пиле и малотраен колбас. Някои от магазините предпочетоха да добавят и нови, например кайма и шпек.
Споразумението предизвика противоречиви оценки
„Това е непазарен подход към темата,” смята Кирил Вътев, председател на Асоциацията на месопроизводителите. „В момента производствените разходи поскъпват заради свито потребление, електроенергията поскъпна, горивата също, само за миналата седмица суровините, които влизат в България поскъпнаха с 5%.”
„Това ще даде възможност за едно по-високо потребление, а на нас производителите ни гарантира, че ние можем да запазим ръста на производство и по този начин даже да бъдем стимулирани да произвеждаме още повече,” коментира Иван Ангелов, собственик на предприятие за производство на птиче месо. „Ще има пазар на едни достъпни цени за потребителите на нашата стока. Когато ти можеш да продаваш на цена, която ти носи определена печалба, а друг да поема тази загуба, какво по-хубаво от това.”
Като собственик на малка ферма за кокошки, Зинови Мечкаров не продава чрез големите вериги. Но казва, че се чуди как е възможно да се спре цената на яйцата, когато храната на кокошките непрекъснато поскъпва. „С всяко получаване на фуража - на 20 дни - винаги е с 5-6 стотинки отгоре за килограм. Пазарът, както се владее от тях, каквато цена посочат... трябва и ние да се съобразяваме с големите.”
От веригите, които обявиха наричаната вече „държавна промоция” на основни храни потвърдиха, че тя няма да е за сметка на производителите им, а също, че замразяването на цените не означава, че няма да ги намаляват, ако условията позволяват.
Реакции от ляво и от дясно
Опозицията реагира остро на безпрецедентното споразумение между земеделското министерство и част от търговските вериги. Според БСП това ще доведе до хаос на пазара. От ДСБ пък прогнозираха натиск и фалит на производители.
„Тотален хаос и объркване става в държавата, полицията се занимава с правене на избори, ДАНС -тежката артилерия трябва да разследва мандри, остава и „Екоравновесие” да се занимава с организираната престъпност и системата за управление на ГЕРБ ще бъде абсолютно подредена в тяхното съзнание,” коментира лидерът на социалистите Сергей Станишев.
„Искаме да припомним т.нар. споразумение между премиера и „Лукойл” и в момента да видим какви са цените на горивата в България, за да видим дали този модел работи,” коментира зам. председателят на ДСБ Радан Кънев. „Само този пример е достатъчен за да се види, че моделът не само не работи, но е и много вреден за потребителите и бизнеса в България.”
Кой ще плати сметката?
В два последователни дни държавата първо определи формирането на цените на основни храни като „изкривено”, а след това ги замрази. Какъв ще е ефектът от тази „държавна промоция” се опита да отговори икономистът Николай Вълканов.
„Едва ли ще е такъв, какъвто очакват управляващите. Факторите които влияят върху цената са външни и ние не можем да им влияем,” обясни експертът и даде за пример поскъпването на пшеницата.
По думите на Вълканов много вероятно е загубата от замразената цена да се прехвърли върху останалите стоки, ако търговските вериги решат да поемат загубите. „Ако решат да натискат всички надолу да свалят цените, това неминуемо ще доведе до фалити.”
Според икономиста, ако факторите, които допринасят за поскъпването се запазят, след тези три месеца ще има ново поскъпване на храните. „Наблюдаваме един своеобразен картел, на който държавата асистира в момента,” коментира още Николай Вълканов.
Данните на комисията по стоковите борси и тържищата показват още, че килограм краве сирене струва 11.39 лв, а кашкавал "Витоша" 17.23 лв.
По-рано Пекин заведе дело в Световната търговска организация (СТО) срещу въведените от Европейския съюз високи мита
Той е в реални размери - с дължина 11,5 метра