Газовата връзка България-Турция да стане част от "Набуко"

БГ Бизнес

Страната ни настоява първите доставки на газ да тръгнат преди 2018 година

Газовата връзка на България с Турция да стане част от газопровода "Набуко" и да бъде съфинансирана от другите участници в този проект, предложи премиерът Бойко Борисов на срещата на върха на страните по проекта. Връзката с Турция ще струва около 100 милиона лева.

Според премиера, ако комитетът "Набуко" отхвърли идеята, България сама ще си осигури парите за тръбата, но ще я ползва само за аварийни собствени нужди.

"Искаме реална диверсификация. "Набуко" е жизнено важен за представените днес тук страни, той е проект, чиито измерения имат не само регионално, но и общоевропейско значение. Той е един от водещите проекти на "Южния газов коридор", който е в състояние да гарантира реална диверсификация на газовите доставки не само за страните, през които минава трасето, но за Европа, като цяло", подчерта премиерът.

По думите му страната ни е изпълнила всички критерии по "Набуко". България очаква реални действия за реализиране на проекта преди 2018 година.

На срещата във Виена обаче стана ясно, че се предвижда първите доставки по газопровода ще бъдат факт през 2018 година, а в първото тримесечие на идната година ще бъдат взети конкретни решения за количествата на доставките по държави.

"През 2014 г. по програма "Набуко" трябва вече да тече газ, към днешна дата нямаме финансиране, нямаме реализиран проект, както казва европейският комисар по енергетиката Гюнтер Йотингер, за 3 години работа, има само 4 години закъснение", убеден е Борисов.

Австрийският министър оцени високото българско участие в срещата и каза, че българското правителство е неутрално и не дава предпочитание на проекта "Набуко -Запад" или на "Южен поток", чието строителство предстои.

Борисов изрази идентична позиция, а именно, че информацията за бъдещия строеж на "Набуко-Запад" е от изключително важно значение за България заради предвиденото полагане на "Южен поток".

Новият вариант "Набуко-Запад" не променя основния проект, подчерта австрийския министър на икономиката Райнхолд Митерленер.

Партньорите от консорциума се концентрират върху по-съкратен вариант за доставка на газ от Каспийския район - от турско-българската граница до Австрия през България, Румъния и Унгария.

Еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер също подчерта значението на газопровода за държавите от ЕС. Разчетите са за доставки от 16 милиарда кубически метра газ от Азербайджан, шест милиарда от които ще бъдат за нуждите на Турция и 10 - за европейските държави. Новият източник и новото трасе ще допринесат за по-голяма сигурност на доставките, подчерта еврокомисарят.
 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст