САЩ наложи санкции на Газпромбанк, за да ограничи износа на руски газ
Европейските държави използват банката, за да плащат газа, който все още купуват от Русия
У нас забраната за влагане на фосфати няма да има особен ефект върху пазара
Брюксел има намерение да забрани съдържанието на фосфат в суровото замразено месо. Опасенията са, че само в Германия мярката би довела до загуба на повече от 100 хиляди работни места.
Дюнерите в Западна Европа масово се правят със замразено месо, отчитат от ЕС. Фосфатът се използва, за да задържи водата в продукта и той да остане сочен. Според експерти без добавката има риск месото да остава сурово.
Според официалното печатно издание на камарата на германските лекари, големи количества фосфат се съдържат в редица храни и напитки. Например, 150 грама наденица съдържа между 200 и 300 милиграма фосфати. В 100 грама бял хляб пък химичното съединение е от 50 до 100 милиграма.
От министерството на здравеопазването съобщиха за bTV, че формулата за максималния безопасен дневен прием на фосфати е 70 милиграма на килограм телесно тегло.
Дори и рестрикцията за ползване на фосфати в замразено месо да бъде приета от Брюксел, тя няма да навреди на бизнеса с дюнери у нас, тъй като 95 % от търговците работят с прясно месо, казват от една от големите вериги в столицата.
„Лично мен не ме засяга, защото аз не ползвам никакви консерванти. Идват пилета, или цели, или транжирани. Слагат се в марината с оцет, лимон, подправки и се изважда и се слага на шиша”, обяснява управителят Джамал Барбарауи.
От Асоциацията на месопреработвателите у нас не са запознати официално с подготвяната рестрикция. Отбелязват, че от 2008 г. насам регламентът е променян 40 пъти.
В европарламента предстои гласуване по темата.
Европейските държави използват банката, за да плащат газа, който все още купуват от Русия
Производството на мляко достигна 160,8 милиона тона през 2023 г.
52 % от лондончани не смятат, че коронацията трябва да се плаща от данъкоплатците