bTV Media Group разширява дигиталното си портфолио с нов уебсайт за здравно съдържание
Svetatnazdraveto.bg ще предлага полезни съвети за превенция и грижа за здравето за всички възрастови групи
Мистериозни кувейтци обявили в писмо, че се интересуват от "Белене"
Има поразително много съвпадения с януари 2013 г.: отново Варна, отново „Енерго-Про”, отново две фактури – този път с падеж един и същи ден. Това заяви в студиото на „Лице в лице” енергийният министър Теменужка Петкова във връзка с двойните сметки, които 67 000 потребители на „Енерго-Про” в страната получиха.
Тя посочи, че ведомството й веднага е назначило проверка на място. Първи били проверени уредите за отчитане на употребената електроенергия, като били открити непломбирани електромери, както и такива с неточни часовници. Министърът каза, че е съставен констативен протокол и са получени документи, но се чака още информация по въпроса от ЕРП-то.
Петкова съобщи и за други странни практики в работата на компанията. По думите й системата за отчитане е така организирана, че абонатът получава известие за ново задължение, но чак на място вижда фактурата си. Освен това, в софтуера на „Енерго-про” няма възможност клиентите й да проверяват консумацията си за предходни периоди – нещо, което е осигурено в ЧЕЗ и ЕВН.
Енергийният министър не се ангажира с оценка дали става въпрос за нов опит за предизвикване на протести, като посочи, че проверките продължават, а ДКЕВР прави свое паралелно разследване.
Теменужка Петкова се обяви „за” десетократното вдигане на санкциите за енергийните компании, „защото смятам, че единствено високите санкции са мярката, която може да възпре от подобни действия електроразпределителните дружества”.
Енергиен миш-маш
Енергетик №1 подчерта, че енергийният регулатор е този, който определя цената на тока, но посочи, че в енергетиката има голям дефицит – 3.3 млрд. лева на НЕК, от които текущ 598 млн.
По думите й в момента се работи по законодателни промени, с които от енергийния микс да излязат ТЕЦ-овете, които произвеждат неефективно ток. Освен това, преговорите с т.нар американски централи са в напреднала фаза и операторите на двата ТЕЦ-а показват склонност за промяна в параметрите по дългосрочните им договори.
Петкова подчерта, че евентуален успех ще намали дефицита на НЕК, но освен това централите си чакат 600 млн. лева.
Големите проекти, които ги няма
Министър Петкова съобщи, че в Министерски съвет е постъпило писмо от кувейтска компания с интерес към АЕЦ „Белене”. По думите й „редът е необичаен за подобна инвестиция” – писмото не е постъпило чрез посолството на арабската страна или Българската агенция за инвестиции, а просто чрез пощата на МС.
„Честно да Ви призная, начинът, по който е постъпило това писмо за инвестиционни намерения, смятам, че не е сериозен”, коментира министърът.
Въпреки това, тя подчерта, че ядрената експертиза на фирмата ще бъде подробно проверена.
Теменужка Петкова призна, че страната ни продължава да няма официална информация за края на проекта „Южен поток”.
В телефонен разговор, руският й колега Александър Новак е обяснил, че „те са направили анализ и са преценили, че ако „Южен поток” се състои при спазване на европейското законодателство прави за тях този проект неизгоден”.
Петкова обяви, че със свое решение от 20 януари Българският енергиен холдинг е взел решение, с което предлага на директора на „Южен поток България” от българска страна да приведе възнагражденията на служителите в съответствие със средните в сектор „Енергетика”.
По отношение на VII блок на АЕЦ „Козлодуй”, министърът повтори казаното по-рано днес от премиера Бойко Борисов – страната няма пари за нов ядрен реактор, трябва „Уестингхаус” сам да осигури финансиране.
Петкова посочи, че американската компания трябва да се яви като стратегически инвеститор.
Svetatnazdraveto.bg ще предлага полезни съвети за превенция и грижа за здравето за всички възрастови групи
Колко струва резиденцията?
Ние сме на последно място по дегитализация на предприятията, казва Елина Желева