Експерт: В България земеделието е монополизирано и ядем вносни продукти

БГ Бизнес

93 на сто от ябълките не са български, над половината от месото и млякото - също

Само 7% от ябълките, които са предлагани на нашия пазар през миналата година са български, останалите 93% са вносни. Само 22% от доматите, 33% от месото и 44% от млякото по нашите магазини и сергии са родно производство за 2015 г. Това пише в свой анализ за БГНЕС доц. д-р Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания при БАН.

„За 25 г. аграрна политика при нови условия виждаме, че България е парадоксална страна не само в Европа, но и в света по уедряване на стопанствата. Вторият парадокс е развитието на монокултурното земеделие с основен продукт - зърното, което изобщо не е характерно за Средиземноморския регион. А третият - имаме драстичен спад в производството на традиционни продукти”, пише експертът.

"Зърното, което произвеждаме в излишък и изнасяме не се пласира тук, а основно хлябът ни се прави от хлебопекарни смеси и замразени заготовки. Тази информация няма как да я видите в статистиката, за целта трябва да имате оперативните данни от митниците", пише още Боюклиев.

Според него в ЕС и съседните на България страни няма подобна концентрация на собственост на земи и изкривяване на селското стопанство около една култура. Той е категоричен, че държавната политика по отношение на земеделието у нас е сбъркана и трябва да се върви към по-голямо производство на традиционни български храни.

„Най-стряскащите данни са за това, че в България се получи монополизация на земеползването, че изчезнаха традиционните български продукти, че у нас не може да се намери качествен домат и др. (...) Перспективното направление не е да се изнася зърно, а да се произвежда брашно и фураж от него. Да се насърчат животновъдите и млекопроизводителите да покрият вътрешния пазар с качествено месо и мляко”, посочва Боюклиев.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст