Нов връх на цената на газа в Европа
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Неправилно прилагани земеделски практики изморяват почвите
Качеството на почвата непрекъснато намалява поради неправилно прилагани земеделски практики. Това коментира пред БТА преподавателят към катедра "Земеделска техника" в Русенския университет доц. Георги Митев.
По думите му органичното вещество в почвата намалява заради дълбокото изораване на едно и също място в продължение на много години. Според доц. Георги Митев през последните 60 г. масата на използваната земеделска техника се е увеличила осем пъти върху един и същ природен ресурс.
"Това е много сериозен проблем, който очертава доста тревожна тенденция - след 20-25 години при класическия начин на обработване на почвата добивите ще намалеят рязко, ще има изключително голямо минерално торене при много висок отрицателен ефект, който и сега се чувства поради вкисляване на почвата от използване на минерални торове. Ние сме позабравили как се използват органичните торове, нямаме животновъдство", коментира експертът.
Учени у нас с чуждестранна помощ работят по технологични решения, които да подобрят качеството на пощата без да натоварват допълнително фермерите.
Доцентът обясни, че идеята е минералните торове да се внасят в дълбочина още през есента, допълнително наторяване при сеитбата и растителна защита преди прибиране на реколтата – 4-5 преминавания на техниката по повърхността на почвата, а не 10, както в момента.
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Ето какво сочат нови проучвания
Svetatnazdraveto.bg ще предлага полезни съвети за превенция и грижа за здравето за всички възрастови групи