Биткойнът достига рекордни стойности и се насочва към 100 хил. долара
През тази година стойността на криптовалутата е нараснала двойно
Брюксел също следи процедурата срещу ЧЕЗ, EVN и "Енерго - Про"
Държавната комисия за енергийни и водно регулиране отложи с две седмици окончателното решение по казуса с лицензите на трите електроразпределителни дружества, след като Националната електрическа компания представи нови доказателства.
Разрешителните им за доставка на ток са под въпрос заради спор с държавната Национална електрическа компания. ЧЕЗ, EVN и „Енерго – Про” не преведоха исканите 350 млн. лева, тъй като самите те имат да получават милиони от НЕК.
Заради представените в петък нови доказателства на НЕК, енергийният регулатор даде на дружествата две седмици за запознаване с материалите. Закрито заседание за вземане на решението не е насрочено.
Следващото открито заседание на ДКЕВР по случая е насрочено за 28 април.
Какво се случи?
Председателят на регулатора Боян Боев не пожела да обясни пред медиите какви са допълнителните аргументи на НЕК.
Шефката на националната електрическа компания Екатерина Истаткова посочи, че основната й функция е обществено снабдяване с ток и когато няма пари, тя не може да се разплаща с производителите.
„ДКЕВР се намесва в търговски взаимоотношения между, надявам се равнопоставени, лицензианти”, каза Кремена Стоянова от ЧЕЗ, като подчерта, че комисията няма компетенции да се намесва в спора.
„Енерго-про” работи напълно законно. Ръководихме се от обществения интерес. Ако не бяхме прихващали, нямаше да можем да изпълняваме дейността си”, подчерта Стефан Абаджиев от енергийната компания.
„Не приемаме да бъдем упреквани за увеличението на цената на тока”, заяви Йорг Золфелнер от EVN. По думите му дефицитът, за който е обвинявана компанията е резултат от дългосрочната държавна политика за насърчаване на зелената енергия.
Задава ли се токов удар?
На този фон поскъпването на тока след евроизборите изглежда все по-вероятно. ЕРП-тата са поискали увеличение между 8 и 14% на цената на тока от 1 юли, съобщи председателят на енергийния регулатор Боян Боев. Две от енергодружествата обясниха, че са заявили преразрпределение на разходите, за да има баланс в системата.
Според изчисленията на регулатора в тези искания не са включени разходите им за зелена енергия, които никой не отрича. Междувременно ДКЕВР работи по нова методика за определяне на цените в енергийната система. Тя трябва да е готова до края на юни, когато ще стане ясно и какви ще са цените на тока за бита от 1 юли.
Брюксел следи процедурата
Е края на миналата седмица комисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер поиска среща с българския енергиен министър Драгомир Стойнев. В писмото си Йотингер припомня , че ДКЕВР е независим регулатор и трябва да взима решения като такъв. Според ресорния комисар в случая става въпрос за търговски спор, който трябва да се решава в съда.
Еврокомисията наблюдава отблизо процедурата и е готова да се намеси.
Сценарий без лицензи?
Ако се стигне до отнемане на лицензи, начело на търговските дружества ще бъде назначен т.нар. особен управител, който трябва да гарантира нормалното електроснабдяване. Той няма да има право да продава имущество собственост на енергодружествата, не е ясно и как ще се покрие сметката към НЕК от 350 млн. лева.
Краен срок за решение на държавния регулатор според закона няма.
През тази година стойността на криптовалутата е нараснала двойно
Тези градове са отлични в насърчаването на положителен баланс между работа и личен живот
На гърба на монетата е изобразено стилизирано изображение на двама гайдари