Биткойнът достига рекордни стойности и се насочва към 100 хил. долара
През тази година стойността на криптовалутата е нараснала двойно
Ден след като КЗК ги обвини в злоупотреба с господстващо положение
2690 нарушения са констатирани при одита на трите електроразпределителни дружества - ЧЕЗ Разпределение, ЕВН и Енерго-Про, съобщи Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) на нарочна пресконференция.
Най-голям брой от нарушенията са свързани с подмяна на електромерите. Само при ЧЕЗ са констатирани 1088 нарушения от направени 1283 проверки (в 85% от проверените случаи).
При ЕВН са установени 349 нарушения, за които са съставени констативни протоколи, при 553 проверки – това са 63% от направените проверки.
Други нарушения са свързани с отчитането на консумирана електроенергия за период, по-дълъг от утвърдения от ДКЕВР. Т.е. вместо ЕРП-то да отчита енергията за законоустановения срок (31 дни), те са отчитали за по-дълъг период, което е увеличило сметките за ток на хората за отчетения не по законоустановения период.
От ДКЕВР обърнаха внимание, че през последните няколко седмици са постъпили много жалби в изнесените приемни на комисията в страната. Хората се оплакват от некачествено предоставената услуга, която е довела до изгарянето на голям брой електрически уреди.
"Наред с констатираните нарушения е установено изплащане на необосновани комисионни на свързаните дружества, необосновано високи разходи за мениджърски и консултантски услуги и неотразени във финансовите резултати по-малко разходи за технологични загуби по мрежата на "ЕВН България Електроразпределение" ЕАД, "ЧЕЗ Разпределение България" ЕАД и "Енерго-Про Мрежи" АД", се посочва в доклада на ДКЕВР.
При одита е извършен и задълбочен анализ на финансовите показатели на трите ЕРП-та, включително отчетените приходи, технологичните загуби и административните разходи и разходи за експлоатация и поддръжка.
Дружествата през целия период са отчели милиони повече приходи над утвърдените. В допълнение те са имали необходимост от много по-малък размер технологични загуби в сравнение с това, което те са заявили и им е заложено от регулаторния орган.
Въпреки това дружествата не са отчели по-големи печалби, а са използвали тези спестени пари за увеличаване на административните разходи, в т.ч. консултантски услуги, комисионни, мениджърски услуги, външни услуги от свързани лица и др. преки разходи за експлоатация и поддръжка.
Завишили разходите си неправомерно общо в размер на 818 млн. лева над утвърдените от ДКЕВР.
В документа са посочени и нарушения, специфични за всяко дружество - при EVN са отчетени 90.3% неизпълнение на задължението за изкупуване на енергийни обекти и съоръжения; ЧЕЗ не предприема мерки за отстраняване на причните за най-честите повреди на съоръжения, а "Енерго-Про" рязко е намалило разходите си за ремонтни дейности през последните години.
Одитът започна в началото на годината и обхвана дейността на трите енергодружества от 2008 г. до днес. Това е третата проверка за същия период и по същите теми.
ДКЕВР сезира ДАНС, Националната агенция по приходите, Агенцията за държавна финансова инспекция и лично министър-председателя за тежките нарушенията извършени от енергийните дружества.
Трите ЕРП-та ще могат в законоустановения срок - 3 дни, да върнат възражения по всеки един акт поотделно. След като предадат възраженията си, ДКЕВР ще ги разгледа поотделно и ще прецени за кои нарушения смята, че следва да се издадат наказателни постановления. Глобата върху едно нарушение е между 20 000 лева и 1 милион лева.
В същото време посланици на шест европейски държави предупредиха в писма до премиера и енергийния министър, че евентуалното отнемане на лицензите на електроснабдителните предприятия ще даде изключително негативен сигнал за инвеститорите.
Вчера КЗК удари ЕРП-тата на друг фронт – условията, при които отдават под наем стълбовете си на други компании. Според Комисията за защита на конкуренцията, цените са нереално високи.
Реакции
ЧЕЗ работи изцяло в съответствие с българското и европейското законодателство и при стриктно спазване на лицензионните си задължения, се казва в изявление на електроразпределителното дружество в отговор на получения днес доклад на ДКЕВР. Описаните в доклада на работната група на ДКЕВР нарушения за периода на одита (2008 - 2013 г) са отстраними и се дължат на обективни причини - натиск за минимални разходи и намаляващ финансов ресурс на дружеството в резултат на неблагоприятни за ЧЕЗ Разпределение България ценови и други решения на ДКЕВР, постоянни кражби и посегателства над съоръжения, гласи позицията на дружеството.
"EVN България" ще обжалва в Административния съд евентуални санкции от страна на ДКЕВР за работата на дружеството, каза Йорг Золфелнер - председател на УС на "EVN България".Фирмата няма да се оправдава за извършени нарушения, както твърдят от ДКЕВР. Позицията си компанията ще представи пред компетентния съд, защото е очевидно, че няма да има дискусия и вече се правят актове за нарушения. Одитът е направен хаотично, непрофесионално и преднамерено, каза Йорг Золфелнер. Очакваме ДКЕВР да преразгледа резултатите от одита на работната група като премахне неточностите и грешките, каза Золфелнер. Искаме обективен доклад подкрепен с препоръки и добри практики и професионализъм и независимост, допълни той.
В доклада на ДКЕВР се съдържат констатации, които Енерго-про не може да приеме, се казва в изявление на дружеството. През периода 2008 - 2013 г. дружеството се е намирало под постоянния контрол на всички държавни институции, натоварени с функции в енергетиката, включително под постоянния надзор и проверки от страна на ДКЕВР. Искаме да обърнем внимание, че докладът съдържа твърдения за дейности, които са предприемани съобразно поредица последователни регулаторни решения през последните години, посочват от Енерго-про.
През тази година стойността на криптовалутата е нараснала двойно
Тези градове са отлични в насърчаването на положителен баланс между работа и личен живот
На гърба на монетата е изобразено стилизирано изображение на двама гайдари