1 USD
1.82481 BGN
Петрол
Bitcoin
$60,214.4

Дефицитът ще расте, пари могат да се спестят от администрацията

Финанси

За МВР и администрация плащаме най-много, а в същото време здравеопазване, образование и наука остават недофинансирани

Дефицитът в бюджета на страната ще расте и през тази година, но има откъде да се спестят средства – администрацията и преструктуриране на резерви. Такива изводи направиха икономистите от БАН, представяйки годишния доклад на института за фискалния сектор, цитиран от БТА.

Според изчисленията за 2013 г. се очаква по-голям дефицит от планираните 1,4% заради текущото състояние на бюджета и дадените заявки за еднократни плащания за майките и коледни плащания за пенсионерите. В същото време обаче има откъде да се спестят средства – най-общо казано от администрацията, заяви д-р Емил Калчев от Института за икономически изследвания. Той добави, че е явно, че тя не работи ефективно и от това се оплакват и бизнесът, и гражданите.

Големи резерви в системите

Има големи резерви в системите, които могат да бъдат преструктурирани и така да бъдат по-ефективни - например програмите за безработица, посочиха експертите с уточнението, че ефектът от парите вливани в програми за пазара на труда, както и в здравеопазването не дават желания ефект.

МВР и администрацията са огромни пера в бюджета и в България за тях се харчи най-високо от БВП, сравнено с другите европейски страни, а не получаваме добър продукт, посочи проф. Искра Белева. В същото време сектори като здравеопазване, образование, наука остават недофинансирани. В самата структура на държавния бюджет, в разходите за социални плащания, навсякъде има резерви и трябва да ги потърсим, убедена е Белева.

Население и бизнес оказват натиск върху фиска

Анализът на БАН посочва огромен натиск върху фискалния сектор - както от страна на населението, така и от страна на бизнеса. От една страна хората искат повече плащания от страна на държавата, а фирмите искат улесняване на данъчното бреме. От трета страна ЕК апелира за спазване на договора от Маастрихт, заяви Емил Калчев. Той се обяви за запазване на фискалната стабилност всяка цена, защото без нея хората ще живеят много по-лошо.

Според Калчев проблемът не е фискалната стабилност, а фактът, че икономиката не е реагирала добре и спрямо очакванията в рамките на тази стабилност. Икономистът не смята, че социалните плащания, обещани от новото правителство, задължително ще предизвикат ревизия на бюджета и това зависи от това какви приходи ще донесе летния сезон (от туризъм и земеделие), както и дали ще могат да бъдат спестени средства от други пера в бюджета

Изчисленията в анализа показват, че приходите и разходите в държавния фиск са дебалансирани. Около 9% от приходите идват от ЕС, 20 на сто са от социалното осигуряване и едва около 6% - от общините, а останалите приходи се формират от приходите на централния бюджет. Държавният дълг от 2009 до 2012 г. се е увеличил с 4 млрд. лв., което според Калчев е обезпокоително. Повод за притеснение е и фактът, че всички разходи на правителството са почти равни са разходите, които прави социалното осигуряване. По думите на икономиста това оставя много малко свободни средства за провеждане на политики.

Съветите

Препоръките на експертите от БАН са да се продължат реформите в социално-осигурителния сектор, така че той да не се превръща във все по-голям воденичен камък за цялата държава. Нужно е повишаване на усвояването на еврофондовете и спазване на консервативен подход спрямо държавния дълг.
 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии