
Не, оризът не може да спаси мокрия ви телефон и други технологични митове
Не вярвайте на тези митове за вашите устройства
На борсата в Първенец цената на зеленчука на едро достига 1,50 лв.
В разгара на лятото в доматите на българския пазар са скъпи. Цената на зеленчука българско производство тръгна плавно нагоре и прогнозите са, че ще продължи да се повишава. Причината е, че реколтата е съсипана от обилните дъждове и падналите градушки.
Най-дефицитната стока на борсата в Първенец е доматът. Цената му на едро достига до 1,50 лв. Розовите домати пък се търгуват за 2 лв.
„Валежите, които се изляха в края на май, юни месец, влошиха изключително много реколтата, в момента доматите поскъпват и ще продължат да поскъпват, тъй като загубите са големи за земеделските производители”, обясни организаторът на стоковото тържище в Първенец Радослав Насков.
Обичайно по това време производителите карат с тонове домати на тържището. Днес домати се намират с много търсене.
„Неблагоприятна дъждовна пролет, много болести и няма домати - много труд за нищо. За изкарване не може да се говори, има още малко домати, сметката накрая”, обясни производителят Иван Василев.
Заради липсата на български домати вносът се засилва - гръцкият и турският домат се продават на борсата за 1,20 лв.
Земеделски производители от село Маноле, където традиционно се отглеждат домати, също се оплакват от лошата година. Петя Стоянова е успяла да опази продукцията си, защото гледа домати под оранжерия. Въпреки това се зарича да се занимава със земеделие за последна година.
„Според мен е нерентабилно, гледаш, грижиш се и не знаеш за какво - климатичните условия, градушка може да мине, влагаш много и не си защитен”, обясни Петя Стоянова.
Както много производители и Петя е насадила нови домати. Ако успее да ги опази, ще бере първата продукция в края на август, началото на септември. Това означава, че тази година правенето на зимнина ще закъснее.
Не вярвайте на тези митове за вашите устройства
Те ще бъдат повече от тези, които са в потребителската кошница
Спадът на международните цени на зърнените култури се компенсира от друга група храни