Държавата се отказа от златната акция в БТК

БГ Бизнес

Телекомът вече няма да се търгува на фондовата борса

Правителството очаквано одобри днес отказа си преференциалните правомощия върху БТК, или т. нар. златна акция. На днешното си заседание кабинетът упълномощи министъра на транспорта да гласува за отмяната на привилегията на предстоящото общо събрание на дружеството на 30 септември.

Кабинетът упълномощи още Данаил Папазов да подкрепи преименуване на името на телекома и да одобри отписването на БТК от публична търговия с акциите му, съобщи правителствената пресслужба.

Правителството е приело също, че условията за отмяна на правото на златна акция, залегнали в приватизационния договор през 2004 г., са изпълнени. Общото становище е, че преференциалната акция е изиграла своята роля за един значителен период от време , осигурила е плавния и безпрепятствен преход, компанията да не бъде разпродадена и да продължи да работи.

Министър Папазов уточни и конкретните условия. На първо място – изминали са пет години от срока на приватизация.

На второ място – всички плащания по клоубек клаузата в Договора са изплатени и са постъпили в републиканския бюджет. Третото условие е да се изпълнят всички задължения по приватизационния договор, за което е потвърдила Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол.

„Ние трябва да изпълним своето задължение да освободим акцията. Това ще се случи на 30 септември на общото събрание на акционерите на БТК“, каза министър Папазов. Той обърна внимание, че още по време на служебното правителство има взето решение за разглеждане на договора за приватизация на БТК. „Изправени сме пред такава ситуация, че практически нищо не може да направим. Единствено може да изпълним решенията, взети преди нас“, отбеляза г-н Папазов.

Притежаването на златна акция дава право за налагане на опре¬делена политика в управлението на компанията – например блокиране на промени в името, прекратяване или ограничаване на дейността му, емитиране на нови акции и др. Наличието на такава акция е типично за приватизирана компания, а правителството на Великобритания например има подобен дял за своите национализирани отрасли.

Решението на кабинета и предстоящото гласуване на общото събрание на компанията ще направи БТК изцяло частна компания, която вече няма да се търгува на Българската фондова борса. Мажоритарният собственик е консорциум между банкера Цветан Василев и руската VTB Capital, а сделката датира от лятото на миналата година.

ГЕРБ: Това е пореден гаф на властта

ГЕРБ реагираха на решението за златната акция и заявиха на специална пресконференция, че това е пореден гаф и пример за непрозрачно поведения на кабинета.

„Поредният гаф и непрозрачно действие от страна на правителството – в деня, в който пред Министерски съвет имаше стачни действия в сектор съобщения – на „Български пощи”, в деня, в който се искаше оставка на правителството чрез вот на недоверие, в Министерски съвет се взима решение непрозрачно, без аргументация, без публичност за прехвърлянето на т.нар. златна акция, чийто принципал е Министерство на транспорта, на частната компания на БТК”, коментира народният представител от ГЕРБ Ивайло Московски.

Той допълни, че от ГЕРБ са изключително „разочаровани от начина, по който решения този кабинет продължава да взима”.

„Призоваваме както ресорното министерство, така и министър-председателя и целия кабинет такъв тип решения да бъдат публично известявани, прозрачно аргументирани и да бъдат взимани, когато се чуят всички страни от обществото. Всички партии, подкрепящи това правителство, заявяват намерение за повече държава и в икономиката, бизнеса и всички сфери. Подобен тип решения не са изпълнение на този тип програма”, подчерта Ивайло Московски.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст