Държавата е готова за всякакво развитие по казуса с КТБ

Мнение

Одържавяването може да струва до 6 млрд. лева

Държавата се застрахова за всички възможни сценарии за съдбата на Корпоративна търговска банка. В най-лошият вариант, финансисти изчисляват, че национализирането на трезора може да струва над 6 милиарда лева.

Междувременно и днес вложители в КТБ излязоха на протест и поискаха незабавното отваряне на банката. Те искат банката да отвори преди изборите на 5 октомври, като заплашват, че ще направят протестен палатков лагер.

Всичко е възможно

Според наши източници в последните седмици текат преговори с инвеститорите заявили интерес към рекапитализиране на КТБ. Все още обаче не са постигнати конкретни договорки.

С проекта за актуализация на бюджета служебният кабинет на практика дава карт бланш за всички възможни сценарии. А повечето от тях ще изискват държавни пари - въпросът е колко.

Най-евтиният вариант остава пазарното решение и частните инвестиции, според финансисти обаче държавата се подготвя и за най-черният сценарии - за национализация на банката.

Одържавяванията са ни скъпи

Проектът за актуализация на държавния бюджет предвижда част от новия заем до 4 и половина милиарда лева да отиде в подкрепа на банковата система. Държавата би могла да застане зад фонда за гарантиране на влоговете и със заем или с държавна гаранция до 2 милиарда лева.

Макар и да не е конкретно посочено, сумите отразяват различните сценарии за КТБ. Това обявиха експерти след среща във финансовото министерство.

"Човек само като може да събира и изважда разбира от къде идва тази цифра. Всички депозити в КТБ са 6.3 млрд, а във фонда на гарантиране има 2 млрд. т.е. 4.3 " 4.5 млрд. липсват, ако се национализира банката", посочи финансистът Владимир Каролев.

Национализацията според финансисти е най-лошият и най-скъпият за данъкоплатците вариант. Най-добрият, но отново с държавна подкрепа остава банката да се спаси от акционери и вложители с големи депозити.

"Ако има нужда в независимо кой от двата варианта, например има паника или нещо подобно, да има възможност за ликвидна подкрепа каквато беше одобрена от ЕК", каза икономическият анализатор Петър Ганев.

Кредити за продан

Квесторите на БНБ пък приемат оферти на търговските банки да купят жилищни, потребителски и фирмени кредити от дъщерната на КТБ банка Виктория.

"Те ако бъдат купени, ще бъдат купени от работещи търговски банки, които просто ще придобият нови клиенти и няма такъв риск нито да бъдат предоговорени, нито да бъдат предсрочно изискуеми...", заяви Каролев.Според финансисти, вместо да се продават отделни кредити е по-добре да се пусне за продажба цялата банка Виктория.

Елате пак през ноември

Според финансовото министерство е възможно оценката за състоянието на трезора да е готова в началото, а не в края на октомври. Съдбата на трезора ще стане ясна месец по-късно.

Същевременно, от финансовото министерство смятат, че не е изключено още през ноември да започне частично изплащане на депозитите в КТБ. Така или иначе, решение на кризата с трезора може да има едва след като е налице работещ парламент.

Отново на протест

Вложителите в КТБ се събраха на пореден протест, който по традиция се проведе пред сградата на Българската народна банка в София.

Те поискаха КТБ да отвори власти преди 5 октомври, когато трябва да се проведат предсрочните парламентарни избори. В противен случай те заплашиха да блокират Районните избирателни комисии или Централната избирателна комисия, което ще доведе до бламиране на вота. Протестиращите настояват банката да бъде оздравена и отворена.

Снимка: Ладислав Цветков

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст