
Тръмп отложи продажбата на TikTok
Президентът на САЩ даде още 75 дни на ByteDance да продаде приложението
Вицепремиерът присъства на годишната конференция за Източна Европа на британското финансово списание „Юромъни”
Вицепремиерът Даниела Бобева защити политиката на кабинета за допълнително увеличаване на социалните разходи в бюджета пред водещи европейски банкери и инвеститори във Виена. Бобева заяви, че това е инструментът управляващите да се борят с бедността и да се стимулира вътрешното потребление на стоки и услуги.
На годишната конференция за Източна Европа на британското финансово списание „Юромъни”, пред най-големите европейски банкери и инвеститори, вицепремиерът Даниела Бобева обяви, че не трябва самоцелно да се режат държавни разходи и плащания.
С нулев социален бюджет няма как да се пребориш с бедността и да стимулираш икономическия растеж, обясни вицепремиерът.
Инвеститорите и банкерите в залата не й възразиха, но отправиха призив към правителствата в България и другите източноевропейски страни да не спират административните реформи и най-вече борбата с корупцията.
„Все още има много възможности хората да избягат от закона и контрола при плащането на подкупи. Проблем е и липсата на прозрачност в политическата система и администрацията. Всичко това прави борбата с корупцията още по-трудна”, изтъкна главният икономист на Европейската банка за възстановяване и развитие Ерик Берглов.
„В дългосрочен план ви трябват още много реформи, но както каза вашият вицепремиер, много реформи са забавени с години и е трудно да се придвижат наведнъж”, каза председателят на „Юромъни Инвестър” Ричард Енсър.
Какво да очакват България и страните от Източна Европа - представителят на Международния валутен фонд предупреди, че икономическият растеж и чуждите инвестициите в региона никога няма да достигнат нивата отпреди световната криза през 2008 г.
„Въпросът сега е коя страна в Източна Европа ще успее с реформите си да привлече най-много чужди инвестиции и капитали. Инструментите които ще й помогнат да постигне по-голям икономически растеж”, коментира заместник-директорът на Европейския отдел на МВФ Азим Хюсеин.
На форума най-голямата банка в Източна Европа прогнозира тази и следващата година спестяванията в страните от Източна Европа да се увеличат с между 1% и 15%. Конкретно за България се заложи ръст от нови 6%.
Президентът на САЩ даде още 75 дни на ByteDance да продаде приложението
ЕС има опит с финансовата криза в Гърция през 2010 г.
Основните "виновници" за поскъпването са плодовете, зеленчуците, прясното и киселото мляко