Данък "Община" върху доходите може да удари работещите

БГ Бизнес

Плоският данък в някои части на страната би станал 12%, ако се приеме предложение на ГЕРБ

Предложение на ГЕРБ предвижда общините да имат право да налагат до 2 процента върху подоходния налог. Целта - повече приходи в общините, осигуряващи повече работни места.

Всяка година работещите внасят повече от 2 милиарда лева в държавната хазна чрез така наречения плосък данък върху доходите. Изчисленията показват, че ако 2% от този данък се връщат в общините, 196 от тях на практика ще удвоят данъчните си приходи.

Макар да няма точни разчети, изчисленията показват, че най-бедните общини в Северозападния край например, биха увеличили приходите си с до 10 милиона лева годишно, а най-голямата Столична община би получила над 200 млн, лева отгоре.

Тепърва трябва да се избере и как точно парите да следват работещите – по постоянен или настоящ адрес, или пък по месторабота.

Около идеята все още има много неизвестни. Тепърва трябва да се уточни какъв процент от подоходния данък ще се връща в общините, както и да се разработи механизъм за администрирането на процедурата. Според експерти новите правила могат да бъдат въведени най-рано през 2016 г.

Данък „Община”

Досега се обсъждаше вариант, който не бъркаше в джоба на данъкоплатеца. Идеята беше една пета от 10-те процента, които работещите плащат на държавата, да се връщат в общините.

Предложението на ГЕРБ обаче е за налагане на още 2% като един вид данък "община" и така работникът да плаща не 10, а 12 процента налог.

Целта e данъчна конкуренция между общините. Тези, които искат да привличат работна ръка и инвеститори да предлагат по-евтин труд, а останалите да намерят още пари за достатъчно детски градини и пътища, например.

За детски градини... или за нещо друго

Мария от утре е на градина в София - приемат я след жребии, останалите 14 деца обаче нямат такъв късмет. Въпреки, недостига на забавачки, майка й Христина е скептична за по-високия налог: „Едва ли това е солиден аргумент за да се увеличи този данък. т.е. по какъв начин ще се гарантира, че тези пари ще отидат точно за детски градини, а не за нещо друго”

Оказва се, финансовият заместник-кмет на столичната община споделя мнението на Христина и поне за сега е не е съгласен с увеличение на данъците.

„По-работещият вариант би било част от сегашния данък, който е 10%, да бъде преотстъпван на общините”, посочи Дончо Барбалов.

Едва след като моделът заработи, според зам.-кмета може да се мисли за допълнително облагане на доходите по места.

Конкуренти

В община Каолиново в Шуменско обаче виждат добра новина в идеята те да предлагат по-ниски данъци от София:

„ Районът е много беден. Наистина ще се откриват повече работни места”, казва собственикът на хранителен магазин Мехмед Хашимов.

Над 60% от жителите в Каолиново са трайно безработни.

„Да се връщат два процента в общината е добро, защото колкото и малък да е ресурса, който ще бъде възстановен... е добре дошъл за една община”, смята и кметът Нида Ахмедов.

Субсидия

И сега до 80 % от общинските бюджети всъщност са държавна субсидия. Икономистите приветстват идеята, за връщане на част от данъците при тях, но не и увеличаването на налога.

„Ако искаме да стимулираме общините да има повече инвестиции и повече заетост, това едва ли е, чрез налагане на повече данъци”, смята Петър Ганев.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст