
Какво работи и какво не на Великден?
Великден е официален неработен ден в България
Централната банка била овладяна от "алчна шайка"
БНБ и прокуратурата разиграват нелеп и абсурден фарс. Това заяви в интервю за вестник "Банкер" мажоритарният собственик на поставената под надзор КТБ Цветан Василев. Публикацията е разделена на три части и няма автор.
Тя идва ден, след като одиторският доклад за състоянието на КТБ беше внесен в БНБ и часове, след като се появиха първите слухове за "дупка" в капитала от над милиард лева, която би означавала автоматично отнемане на лиценза на трезора.
„Българска народна банка, която е институция със 135-годишна безупречна история и репутация, бе безпрецедентно унизена посредством подчиняването й на една алчна шайка. Кой носи отговорността за това? Г-н Искров в качеството си на управител на БНБ трябваше да се противопостави на бруталната атака срещу банката, а не да се изявява в ролята на говорител на ликвидаторите”, казва Василев.
"От една страна, одиторският доклад по всяка вероятност ще установи онова, което е необходимо на прокуратурата, за да докаже гръмко тиражираните си тези, а от друга - ще даде достатъчно "основания" на БНБ да вземе сакралното решение за окончателното ликвидиране на банката", заявява банкерът.
Той е категоричен, че "при всички случаи това ще бъде един политически мотивиран доклад, базиран на "факта", че основната част от досиетата "липсват".
"Убеден съм, че причината за тази "липса" не е немарливост или преднамереност на отговорните за това служители на банката, а се корени в координираните вандалски действия на ликвидаторите на КТБ при поставянето й под специален надзор. В "правната" кантора, обслужваща следствието и прокуратурата, несъмнено са налични копия от всички кредитни файлове и схеми с взаимовръзки, педантично предоставени от услужливите кошаревски свидетели. Целта, както вече многократно съм отбелязвал, е една - подготовка на придобиването на безценица на всичко онова, което представлява интерес за ликвидаторите", заявява Василев.
По повод обвиненията, че много от парите в КТБ са отишли в „кухи” дружества и свързани лица, Василев признава, че при инвестиционното кредитиране в КТБ се наблюдава „известна асиметрия”, но твърди, че не е имал данни за отклоняване на средства и не е имало как да следи управлението на фирмите, получили кредити.
Ако "оздравителните мерки", предприети от квесторите, се състоят в това последните да се превърнат в изнесено звено на следствието и прокуратурата, да - банката е "по-здрава" от всякога. "Оздравителният" им принос за банката се разкрива по всевъзможни начини, смята Василев.
Според него, освен че се стигна до абсурда да не се разрешава погасяване на кредити за сметка на налични средства в същата банка, квесторите услужливо са пропуснали да защитят интересите на КТБ в казуси, свързани с „Булгартабак Холдинг” и фабрика „Юрий Гагарин”.
"Жалка е най-вече увереността на сценаристите, че мислещите хора ще повярват, че координация в действията им срещу мен, семейството ми и банката изобщо няма; че БНБ някак случайно научава от "медийни публикации" за разследвания за пране на пари и други престъпления срещу мен; че разследванията се стартират напълно независимо едно от друго и пр. Колко случайно, колко невинно, колко удобно", добавя мажоритарният собственик на КТБ.
Той коментира и разследването на Лихтенщайн срещу него: "Колкото до конкретното "разследване", скоро ще стане ясно, че това е поредният технологичен брак на центъра за финансов инженеринг в лицето на българското следствие и прокуратура, които очевидно правят отчаяни опити да интернационализират своята дейност".
Великден е официален неработен ден в България
До тях летят само най-добрите пилоти
Данни на Google показват, че десет държави имат най-голям ръст в търсенията за пътуване през 2024 година