САЩ наложи санкции на Газпромбанк, за да ограничи износа на руски газ
Европейските държави използват банката, за да плащат газа, който все още купуват от Русия
По повод на започналото разследване срещу квесторите на банката
Клиенти на КТБ – фирми и частни лица, са държали парите си в банката при лихва от близо 10 процента. Това разкри главният прокурор Сотир Цацаров по повод на започналото разследване срещу квесторите на банката, които са допуснали да се възстановят пари от депозити на клиенти с преференциални условия.
„Говорим за лихви, които са от порядъка на 9,8%. Мисля, че има известни имена, но има множество депозити, които са правени и от юридически лица и те са най-крупните”, коментира Цацаров.
„Когато колегите могат да дадат някаква информация, ще ви дадат. Не ме карайте да нарушавам следствената тайна”, призова обаче той.
Междувременно експерти изчислиха в bTV, че фондът за гарантиране на влоговете е ощетен не със 100 милиона лева, а с половин милиард лева.
От вчера прокуратурата разследва квесторите, назначени от Централната банка, по подозрение, че са допуснали гаранционният фонд да бъде ощетен в огромни размери.
Един път изплатени, парите могат да се върнат само през съда. Тоест това освен време ще струва и пари заради държавни такси, хонорари и то на поне две инстанции. При това без да е сигурно, че делата ще приключат в полза на държавата.
Финансистът Емил Хърсев е категоричен, че предоговаряне на условията по депозити в КТБ след затварянето на банката не може да има. А ако някой е го е направил и се е възползвал от гаранционния фонд – греши.
С уговорката, че не разполага с детайлите и дали има нарушения, банкерът Левон Хампарцумян коментира принципно, че всеки вложител има право да търси варианти за да спаси парите си.
Лидерът на ДПС Лютви Местан пък поиска да отпадне банковата тайна за всички публични фигури променили договорите си.
Според юристи, за да се стигне до връщане на пари от вложители в подобна ситуация държавата ще трябва да заведе дела, които ще продължат поне от 3 до 5 години.
„Ако към онзи момент е било законно, тези дела са обречени. Всички те са подали молби, квесторите са ги одобрили, а не съм склонен да вярвам, че те са направили каквото и да било без преките указания на БНБ”, коментира юристът Николай Хаджигенов.
Централната банка категорично се разграничи от действията на квесторите. А следствието тепърва започва да събира данните за поредния многомилионен скандал около КТБ.
Без право на гаранция са всички клиенти на КТБ, които са имали индивидуални договори с банката за по-високи лихви. Въпреки това според премиера 1000 души са се възползвали от гаранцията.
Днес фондът не отговори на въпросите ни – колко точно пари са изплатени като защитени депозити на специални клиенти на КТБ, нито как е правена проверка кой има право да получи до 100 хиляди евро.
Европейските държави използват банката, за да плащат газа, който все още купуват от Русия
Производството на мляко достигна 160,8 милиона тона през 2023 г.
52 % от лондончани не смятат, че коронацията трябва да се плаща от данъкоплатците