С парите за цигари за 4 години може да си купите кола
Колко харчат пушачите на година за цигари
В момента около 15 000 българи могат да се пенсионират, но не го правят и работят на трудов договор в публичната сфера
Малко над 400 000 души или 12,2% от българите в работоспособна възраст са безработни, сочат данните на Агенцията по заетостта за януари. Броят на хората без препитание е нараснал с малко над 15 000 души спрямо предходния месец. В началото на годината в бюрата по труда са заявени близо 11 000 свободни места в реалната икономика, което е рекорден брой от 2008 г. насам.
Именно голямата безработица, особено сред младите, е поводът група депутати да предложат промени в Кодекса на труда. Те вече са внесени в Народното събрание и предвиждат работодателите да могат да уволняват служители, придобили право на пенсия.
Всъщност това е нова-стара идея. Работодателите имаха това право до 2012 г., след което то беше отменено. Сега депутати от БСП предлагат тази възможност да бъде върната, но само в публичния сектор и само за хората на трудов договор, тъй като за държавните служители това важи и в момента.
В мотивите вносителите са записали, че предложението им е част от мерките за борба с младежката безработица - освободените места ще са шанс за работа за младите, и дават статистика, според която 64% от безработните са на възраст до 35 години.
В момента около 15 000 българи могат да се пенсионират, но не го правят и работят на трудов договор в публичния сектор. Точно те ще бъдат засегнати от предложените поправки.
Сред тях е Венета Найденова, която работи като главен експерт в Столичната община в район Слатина. Определя като дискриминация възможността да бъде уволнена само затова, че е достигнала годините и стажът за пенсия. „И вие виждате, че съм жена в активна и трудоспособна възраст, натрупала съм много опит и смятам, че ми е рано да се пенсионирам, ако така реши законодателят”, коментира експертът.
Авторите на предложението обаче твърдят, че така ще се освободят работни места за младите,
особено в областта на образованието, където едва 9% от педагогическия персонал е на възраст до 35 години, 1/3 са на над 55 години, а над 5 000 учители вече са навършили 60 години.
„Имаме възможност да отпушим тапата и както се казва, да дадем възможност на младите да се реализират, особено по по-малките населени места”, коментира депутатът от Коалиция за България Милко Багдасаров.
Синдикатите обаче се обявиха против - твърдят, че депутатите са си направили сметката без кръчмар. Първо, защото няма гаранция, че на освободените места ще бъдат назначени младежи, и второ - защото дори и да се назначат, това няма да стопи значително безработицата сред тях.
От КНСБ дори подозират, че в крайна сметка депутатите ще върнат правото на всички работодатели, включително и на тези в частния сектор, да уволняват хора, придобили право на пенсия.
„Ще започне да се говори в посока „Като го връщаме, да го върнем за всички" и по този начин стъпка по стъпка ще се възстанови тая дискриминация”, коментира представителят на КНСБ Чавдар Христов.
Ако промените бъдат гласувани, ще влязат в сила от юли. Предложенията за промени в Кодекса на труда предстои да се разгледат в социалната комисия в Парламента и в Съвета за тристранно сътрудничество, преди да се гласуват в пленарната зала. Ако станат факт, ще засегнат и професори, доценти и доктори на науките - работодателите им ще могат да ги освобождават при навършване на 65-годишна възраст.
Колко харчат пушачите на година за цигари
За китайските бизнесмени е много необичайно да отправят публични нападки към правителството
В кои професии има най-малко кадри?