1 USD
1.81162 BGN
Петрол
Bitcoin
$62,571.0

БСП изпадна в опозиция и тогава тръгна срещу плоския данък

Мнение

Икономисти смятат инициативата на левицата за несериозна

Възможна ли е промяна в данъчната политика, след като от БСП официално внесоха предложението си за премахване на плоския данък?

Той възлиза на 10% от доходите на физическите лица и беше въведен през 2008 г. от Тройната коалиция, част от която беше и БСП.

Сега, червените предлагат той да отпадне и да се върне старата схема, като се въведе прогресивно-подоходен данък т.е. колкото по-големи са доходите, толкова по-голям е данъкът върху тях.

Освен това се предлага доходите до 340 лева, колкото е минималната заплата в момента, да не се облагат с данък. Този необлагаем минимум да е по-висок, ако човека има деца, пише още в предложението.

На практика

Предложените промени засягат доходите на всеки във фирма за застраховане, посетена от екипа ни. Управителят Тодор Тодоров е със заплата от малко над 1300 лева, която сега се облага с 10 процента.

Ако предложението стане факт, ще се облага с данък равен на 66 лева плюс 12 % за горницата над 1000 лева.

Изчислено в пари, от заплатата на Тодоров ще удържат с 30 лева по-малко за данък.

В същата ситуация ще се окаже и Боряна, която работи във фирмата. Получава по-малка заплата от шефа си, и според предложението данъкът й също ще е по-малък. Ще й удържат с 34 лева по-малко, отколкото сега.

Ако се запази сегашният максимален осигурителен доход, по-големи данъци ще внасят само хората с доход над 2500 лева.

За тези с доход до 340 лева, няма да има данък. Предлага се този необлагаем минимум да е 15 на сто по-висок, ако човек има едно дете. И с още 10 на сто, ако има две.

"Не звучи сериозно, тъй като в крайна сметка, тази партия беше на власт до преди няколко месеца и ако имаше сериозни такива намерения можеше да го направи, а сега го внася в момент, в който категорично заяви, че ще е опозиция", коментира Петър Ганев от Института за пазарна икономика.

В мотивите към предложението, липсват финансови разчети за ефекта от промените, които вносителите искат да влязат в сила от януари 2015 г.

Засега, от ГЕРБ, ДПС и Реформаторския блок са категорично против предложението. АБВ е "За". "Атака" също се очаква да е "За", ако се съди от позицията им в предходния парламент, когато тази също се обсъждаше темата.

Позицията на "България без цензура" и на "Патриотичният фронт" все още не е ясна.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии