
Какво работи и какво не на Великден?
Великден е официален неработен ден в България
Развръзката е на една седмица разстояние
Развръзката за КТБ е на една седмица разстояние. БНБ и Оманският фонд преговарят за оздравяването на банката, потвърдиха източници на bTV. Инвеститорите обаче искат да знаят с каква финансова подкрепа ще се ангажира държавата. Ако преговорите приключат без резултат, БНБ ще трябва да отнеме лиценза на Корпоративна търговска банка.
При фалит на КТБ, банката се поема от фонда за гарантиране на влоговете. До 20 дни след това, което според обявените срокове означава най-късно от 8 декември, трябва да започне изплащане на защитените депозити до 100 000 евро. Народното събрание трябва да реши откъде да се набавят още 1,5 млрд. допълнително за фонда за гарантиране на влоговете, където има малко над 2 милиарда лева.
След повече от 30 години на оперната сцена в България и Европа, сега Иван Велчев е пенсионер. Спестеното на младини оставил на депозит в КТБ. Вече пети месец Иван няма достъп на парите си. Така за него и за хората с малки депозити евентуалният фалит на КТБ е по-скоро добра новина. Възможността трезорът на Цветан Василев да не отвори врати, изглежда все по-вероятна.
Ако след изплащането на гарантираните влогове се наложи банките да плащат по-висока такса върху влоговете, за да се попълни по-бързо резервът в гаранционния фонд, от Асоциацията на банките признават, че това ще се отрази и върху лихвите.
„В момента кредитирането е спряло, т.е. все по-малко кредити има, които носят лихви на банките, а същевременно все повече разход за банките, допълнително утежняване на разходите ще трябва да бъде прехвърлено на крайния клиент”, казва икономическият анализатор Георги Ангелов.
Засега експертите са скептични за вдигане на лихвите по кредитите, но доходността от депозитите вероятно ще продължи да пада. Иван казва, че никога не е търсил висока лихва, дори и в КТБ. Надява се обаче преди Коледа наистина да има достъп до спестяванията си. Сега му остава да реши къде да прехвърли парите си.
Междувременно бившите директори на КТБ оспориха резултатите представени от цетрналната банка. Според тях, целта е умишлена ликвидация на КТБ. Бившите директори оспорват и твърдението, че са изпращали невярна информация до Банковия надзор на БНБ. На фона на агонията на КТБ, последните данни на БНБ показват, че българите продължават да пестят. Така депозитите на домакинствата в банките са над 39 милиарда лева. Статистиката показва ръст от 8,5 процента спрямо миналата година.
Великден е официален неработен ден в България
До тях летят само най-добрите пилоти
Данни на Google показват, че десет държави имат най-голям ръст в търсенията за пътуване през 2024 година