Българките са наясно - мъжете получават повече

БГ Бизнес

Равенството в заплатите е плюс за икономиката

Мнозинството от жените смятат, че мъжете получават повече за труда си. Това показва национално представително проучване за отношението към жените в предприемачеството и на трудовия пазар у нас. Данните от сондажа на агенция "Сова Харис" бяха представени на кръгла маса по темата.

Според проучването сред хора на възраст между 18 и 65 години, работещи на пълен работен ден, 60% от жените отчитат, че мъжкия пол е по-добре заплатен. В същото време почти половината от анкетираните имат еднакво доверие към жените и мъжете, собственици на фирми.

Резултатите от допитването, цитирани от БТА, показват нееднозначни обществени нагласи по отношение на равнопоставеността в заплащането на двата пола, отбелязаха от социологическата агенция. Повече от една трета от всички участници в изследването смятат, че мъжете получават по-високо възнаграждение от жените. Мнозинството от запитаните са на мнение, че представителите на двата пола имат равен шанс при започването на собствен бизнес. Полът създава трудности за 24% от дамите, а 18% от жените споделят, че не получават подкрепа от близките си.

По-голямото равенство в заплащането може да е от полза за икономиката, за създаването на качествени работни места и мотивирането на служителите, обобщават социолозите. Равенството между половете е ключов фактор за по-висока заетост и конкурентоспособност. Експертите отбелязват, че е нужна по-голяма информираност на обществото за разликата в условията на заплащане. 

Според Боряна Манолова, председател на новоучредения Обществен съвет на жените в бизнеса, не е необходимо законодателство за въвеждане на квоти на жените в управителните органи на корпорациите, а възприемане на правилни политики за насърчаване на професионалната реализация на жените и участието им в корпоративното управление. От друга страна, според предложение на Вивиан Рединг, комисар на ЕС по въпросите на правосъдието, до 2015-а делът на жените в управителните съвети трябва да стане 30%, а до 2020 г. – 40%. 

В компаниите в ЕС съществува невидима преграда за представителите на нежния пол, която се състои в невъзможността жените да заемат мениджърски позиции, коментира Манолова. По думите й обаче участието на българките във фирмените ръководства е по-голямо, отколкото средното за Европа и достига 15.6%.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст