България свързва сръбската с турската граница до 2020 г.

БГ Бизнес

Докато Московски прокарва инфраструктурата, във Виена президентът призова парите на ЕС да се харчат интелигентно

Изграждането на цялото пътно и железопътно направление от сръбската граница през Пловдив до Бургас и Свиленград, а оттам до границата с Турция и Гърция, е един от приоритетите на България до 2020 година, заяви Ивайло Московски. Транспортният министър е във Виена, където участва в българо-австрийски бизнес форум, съобщиха от Министерството на транспорта информационните технологии и съобщенията.

По думите на министъра важно е да бъдат модернизирани жп линиите Видин-Руска Бяла, София-Перник-Радомир и възстановявани проектните параметри на линията Русе-Варна, която осигурява връзка между най-голямото пристанище на Дунав и Черно море. Московски се надява за посочения период България ще се сдобие с модерна, безопасна и сигурна транспортна система, даваща по-голям избор и възможности на населението и бизнеса. Министърът обеща модернизация на основните пътни и железопътни направления с помощта на европейските фондове през следващия програмен период.

По време на форума Ивайло Московски отбеляза, че София разчита много на публично-частното партньорство под формата на концесиониране за подобряване и поддържане на съществуващата пристанищна и летищна инфраструктура и доизграждането й. „Опитваме се максимално да мобилизираме частния сектор и да създаваме благоприятни условия за привличането на инвеститори,” посочи транспортният министър, който е във Виена в състава на делегация, водена от президента Росен Плевнелиев.

По-рано държавният глава, който участва в дискусия в Представителството на Европейската комисия в австрийската столица, каза, че средствата по кохезионната политика на Европейския съюз трябва не просто да се разпределят и да бъдат изразходвани, а да се използват за „интелигентни инвестиции”. За целта е много важно да има стратегическо планиране и приоритети, подчерта президентът и припомни пред участниците във форума работата на страната по дългосрочната стратегия „България 2020“.

Президентът отбеляза, че Европа трябва да има „смислени инструменти за растеж”, какъвто е Дунавската стратегия, за прилагане на общи политики на регионално ниво. Според Плевнелиев дунавското пространство създавало възможности за стопански, социален и културен обмен. Държавният глава подчерта, че развитието и сътрудничеството на регионите е бъдещето на Европа. „Всеки регион трябва да се развива на базата на своите способности и само чрез Кохезионната политика може да се достигне до успешни стопански и териториални решения на регионите,“ смята президентът.

 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст