bTV Media Group разширява дигиталното си портфолио с нов уебсайт за здравно съдържание
Svetatnazdraveto.bg ще предлага полезни съвети за превенция и грижа за здравето за всички възрастови групи
И по пътя на „пазарната логика” очаква поевтиняване на храните у нас
След като определи ситуацията в световен мащаб като „много тежка”, в контекста на трупащите се проблеми, резултат от климатичните изменения и нарастващото население, земеделският министър Мирослав Найденов видя възможност България да блесне на фона на мрачните перспективи.
България трябва активно да участва в гарантирането на хранителната сигурност в световен мащаб, смята министър Найденов, който коментира в Добрич призива на генералния секретар на Световната организация по прехрана и земеделие ФАО за създаване на стратегически резерви със земеделски продукти.
Идеи за подобни резерви и в нашата страна имало от редиците на различни парламентарни групи, призна Мирослав Найденов. По думите му една от тях е за формиране на стратегически зърнен резерв. Според аграрния министър въпросът може да бъде обсъден след прибирането на реколтата в световен мащаб и бъде направена оценка на положението.
Земеделският министър припомни, че тазгодишната реколта от пшеница е достигнала 4,2 милиона тона, като качеството на зърното е превъзходно. Според Найденов реколтата от слънчоглед и царевица се очертава да не бъде чак толкова лоша, колкото са били първоначалните прогнози.
Министърът на земеделието прогнозира, че в следващите години кризата с храните ще се задълбочава, голямо изпитание очаквало човечеството. Не да наблюдаваме случващото се, а да участваме активно в ролята си на производител, призова Мирослав Найденов.
По време на пресконференцията в Добрич той отчете, че към момента хранителните вериги спазват поетия ангажимент за цените на продуктите в „социалната кошница”. Не само че нямало повишение в цените на десетте продукта, наблюдавало се дори минимално поевтиняване. Мирослав Найденов очаква стабилизиране на цените в следващите месеци, нещо повече дори трябвало да тръгнат надолу, както изисквала пазарната логика.
Ако поскъпването продължи Найденов вижда на хоризонта ефекта на бумеранга за търговци и производители, защото потреблението щяло да падне до критични нива.
Освен това министърът съобщи, че животновъдите ще получат парите си по-рано тази година. Заради скъпите фуражи, изплащането на националните доплащания ще започне през втората половина на октомври, вместо през декември. Найденов обеща и повече пари за сектора в следващия бюджет.
Стопаните обаче поискаха още сега в сектора да бъде обявено бедствено положение. Живтновъдите са под двойна преса - ниските изкупни цени на продукцията им и високите цени на фуражите.
Затова и националните доплащания на глава добитък ще бъдат платени по-рано, обясни министърът.
Всички средства, които са останили в бюджета на Фонд „Земеделие" по т.нар. програма de minimis, също да отидат за животновъдството и то в най-спешен порядък, призова Найденов.
В Добрич Мирослав Найденов коментира и темата за предстоящите търгове за продажба на Държавен поземлен фонд с поименни компенсаторни бонове.
„Спекулации е имало и ще има, но законът го предвижда и ние ще го правим, както са го правили и предходни правителства,” заяви той и припомни, че боновете са издадени на земеделски собственици, на които държавата не е успяла да върне земята.
Преди около два месеца, след среща и разговори с всички директори на Областните дирекции по земеделие в страната, е разпоредено да бъде направена инвентаризация на всички терени от Държавен поземлен фонд, свободни към момента на 100%, за да няма обвинения в избирателност, каза земеделският министър. По думите му взето е решение 154 хил. дка в цялата страна да бъдат предложени за продажба с поименни компенсаторни бонове.
Ако целият предложен фонд бъде закупен на предстоящите търгове, Найденов очаква в обръщение да влязат свежи пари от порядъка на 70 млн. – 80 млн. лева.
Svetatnazdraveto.bg ще предлага полезни съвети за превенция и грижа за здравето за всички възрастови групи
Колко струва резиденцията?
Ние сме на последно място по дегитализация на предприятията, казва Елина Желева