САЩ наложи санкции на Газпромбанк, за да ограничи износа на руски газ
Европейските държави използват банката, за да плащат газа, който все още купуват от Русия
За 2014-а 45 души са си издействали право на постоянно или продължително пребиваване
Чужди бизнесмени изляха 43 милиона лева в бюджета, за да живеят в България. Най-много от заможните кандидати за родни паспорти са от Египет и Ливан. Данните са за миналата 2014-а с източник МВР в отговор на запитване на bTV.
Световна тенденция е само за една година няколко хиляди души да изразходват общо около милиард и половина евро, за да добавят втори и дори трети паспорт към личните си документи. Българският паспорт излиза 1 млн. лева за чужденците.
У нас за 2014-а 45 души са си издействали право на постоянно или продължително пребиваване в България на основание едра инвестиция. Любопитното е, че най-много от тях идват от арабския свят, а не са турци или руснаци.
Фамилията Баша е от 22 години на пазара в България и инвестицията им вече надминава 25 млн евро. Днес Ахмад Баша е собственик на най-големите складове за инструменти на Балканите и не е единственият ливанец с бизнес у нас.
С документ в ръка, че е инвестирал 1 млн. лв. в българската икономика чуждестранният бизнесмен трябва да мине първо в Българската агенция по инвестиции.
Тази институция е част от министерството на икономиката и само удостоверява дали милионът е наличен, но не контролира как се развива бизнесът на чуждия гражданин у нас. Контролът е в ръцете на служба „Миграция” в МВР, която прави детайлни проверки.
Най-много милионери у нас са дошли от Египет - 13 души. Ливанците са седем, руснаците са петима, четирима са от Пакистан, по трима - от Индия и Китай, двама са от Иран, а американец е само 1.
И все пак българският паспорт срещу 1 милион тежи в джоба на чужденеца. Най-евтиното гражданство е на остров Доминика - срещу 100 000 долара.
Тези временни паспорти бързо превръщат хиляди милионери в "граждани на света". И в някои случаи теглят местните икономики напред, но в други са просто за удобство, зад което се крие черен бизнес или дори тероризъм.
Европейските държави използват банката, за да плащат газа, който все още купуват от Русия
Производството на мляко достигна 160,8 милиона тона през 2023 г.
52 % от лондончани не смятат, че коронацията трябва да се плаща от данъкоплатците