Бизнесът затъва в дългове

БГ Бизнес

На 1 лев приходи от продажба се падат лев и 26 стотинки задължения

Близо 169 милиарда лева дължат фирми на други фирми, банки и работници. Това показва анализ на Българската стопанска камара към началото на 2013 г. Финансовото състояние на по-голямата част от предприятията остава влошено.

Анализът показва, че от общия корпоративен дълг 113 милиарда лева са междуфирмена задлъжнялост, т.е. задължения на фирми към други фирми. 50 милиарда лева от тях са просрочени. Държавата и общините продължават да бавят плащания за изпълнени поръчки в размер на около 300 милиона лева.

Взаимната задлъжнялост показва, че финансовото състояние на повечето фирми остава влошено - трудно се осигуряват пари за суровини, материали, услуги. Не на последно място и за заплати и осигуровки. Средно на един работник се бавят 90 лева за повече от година.

Дължат повече, отколкото имат

Задълженията на по-голямата част от нефинансовите предприятията са с 60 на сто по-големи от собствения им капитал. На 1 лев приходи от продажба се падат лев и 26 стотинки задължения.

Инвестиционните планове са замразени - основна задача е покриването на текущите разходи.

Ситуация добре позната на Юлиян Петков, който от години е в строителния бранш. Именно там, наред с търговията, просрочените задължения между фирмите продължават да са най-големи. „Нямам възможността да взема работно облекло на този етап. Другото нещо - също имах компромис с вече амортизирани, остарели инструменти", казва той.

Пари няма, действайте

Малко по малко Юлиян успял да събере по-голямата част от парите, които му дължат други фирми. Признава обаче, че това му е коствало и забавяне на заплатите.

„Това е нещо съвсем нормално на днешно време, не може само да теглиш към тебе. Като теглиш чергата към тебе, тя се къса - винаги трябва да е 50 към 50. Ние толерантни към него, той към нас и така. Няма ядове.", казва на свой ред работникът Румен Стефанов.

Според анализа на Стопанската камара, към началото на 2013 г. задълженията на бизнеса към персонала са 2 милиарда лева.

Средно на един работник се дължат 910 лева. 10% от тях или вече споменатите 90 лева са забавени с повече от година.

В края на миналата година държавата върна задържаното ДДС-е на фирмите, въпреки това бизнесът настоява всеки месец на сайта си НАП да публикува информация за дължимите данък и акцизи.

„Като по този начин искаме да предпазим държавата да не ползва тези финансови средства на бизнеса за запълване на други бюджетни дупки", обяснява Камен Колев от БСК.

Бизнесът настоява още да се въведе "данъчна ваканция" за фирмите, които имат просрочени вземания от държавата и общините.

Прогнози за бъдещето

Вече има и плах оптимизъм - след края на кризата в Европа и у нас финансовото състояние на фирмите да се подобри, а задлъжнялостта да намалее.

Бизнесът очаква по-голямо влияние върху финансовото състояние на предприятията и задлъжнялостта ще оказва значителното увеличение на износа за страните от ЕС.

В същото време БСК посочва, че върху задлъжнялостта ще продължат да оказват влияние нарастващият брой на фалитите, бавните процедури по несъстоятелност, както и запазващото се високо ниво на необслужените кредити.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст