Нов връх на цената на газа в Европа
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Само за първите три месеца на годината са забавени 16 млн. лв., заедно със сумата от минали години - 98 млн. лв.
Бизнесът продължава да трупа дългове към работниците си, като бави заплати. Само за първите три месеца на годината са забавени 16 млн. лв. по данни на Инспекцията по труда. Ако бъдат прибавени и забавените заплати от предходни години, които работниците все още чакат, сумата набъбва до 98 млн. лв.
2100 са фирмите, които бавят пари на работниците си. В по-голямата част от случаите забавянето е с два-три месеца. 7% от фирмите бавят пари за повече от година. Това е дългогодишен проблем, но държавата сякаш е безсилна да се справи с него напълно.
В прав текст от Инспекцията по труда днес признаха, че от години работодателите злоупотребяват, като наемат по-малко хора от необходимото, принуждават ги да вършат цялата работа, при това, без да им плащат допълнително.
Част от хората в автобусите, които пристигат в Ботевград всяка делнична сутрин, пътуват всеки ден от Мездра към новата си работа. Напуснали старата, защото не се издържало. „В предишната работиш цяла седмица, включително и събота, за 350 лв. чисти”, обясни една от пътничките Наташа Каменова. Тя е сред работниците, на които им писнало и напуснали. Вместо да получават повече пари за допълнително положен труд, ги глобявали. „Ходех без желание, може ли да се чувства човек добре с тези пари, работата е много трудна, отговорна, постоянно има рекламации всеки месец и ти се удържат пари”, оплака се жената.
Един от начините шефът да накара служителите да работят повече, без да им плати за това, е да въведе така нареченото „сумирано изчисляване на работното време". Принципно, това е просто начин за отчитане на работното време, но работодателите често го използват като „вратичка", през която да минат, да заобиколят закона, да „нагодят" графика така, че да не се съобразяват с изискванията за извънреден труд.
„В крайна сметка вредния ефект за работника е натрупването на голям брой часове извънреден труд и на нарушаването на баланса на личен и трудов живот”, обясни Чавдар Христов от КНСБ.
При „сумираното изчисляване на работното време" работникът може да работи различен брой часове всеки ден, смяната му обаче не трябва да е повече от 12-часова, а работната му седмицата - не повече от 56-часова. Този тип работа обаче често неправомерно се използва от шефа като възможност да държи на работа по-малко от необходимия брой хора, които да вършат всичко.
За да покрием непрекъснатата работа и в почивните дни и при 24-часов режим, ни трябват пет и повече души, а те са 3-4 и винаги ще се получи извънреден труд”, обясни изпълнителният директор на Главната инспекция по труда Румяна Михайлова
Синдикатите предлагат да се върне старото положение от преди 2000 г., когато „сумирано изчисляване на работното време" можеше да се използва само там, където процесът на работа не спира, или да се измисли изцяло нов модел.
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Ето какво сочат нови проучвания
Svetatnazdraveto.bg ще предлага полезни съвети за превенция и грижа за здравето за всички възрастови групи