Самоуправляващите се автомобили са по-безопасни от управляваните от хора, освен в тези случаи (ВИДЕО)
Ето какво сочат нови проучвания
Има 900 000 инвалидни пенсии при около 3 000 000 осигурени
Преди да се пристъпи към пенсионна реформа, трябва спешно да се запушат всички пробойни в осигурителната система. Такова мнение изразиха икономическият експерт на КТ „Подкрепа” Мика Зайкова и председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев в предаването „Тази сутрин” по bTV.
„Най-големият проблем са инвалидните пенсии – имаме 900 000 инвалидни пенсии при около 3 000 000 осигурени”, подчерта Велев, а Зайкова настоя за край на порочните практики преди реформирането на системата.
„Увеличаването на възрастта за пенсиониране е неизбежно – между 2000 г. и 2013 г. средната продължителност на получаване на пенсии е нараснала от 18 на 25 г. за жените и от 15 на 21 г. за мъжете”, коментира представителят на бизнеса. „Съотношението между работещи и пенсионери ще стане 1:1 и няма как в този случай пенсиите да са адекватни”, категоричен бе Васил Велев.
„Уловката на този етап не е във възрастта, а в осигурителния стаж. Няма значение дали възрастта е 65 години, защото при безработицата не е сигурно, че хората ще се пенсионират”, отбеляза обаче Мика Зайкова. „Реалното пенсиониране ще бъде над 65 години, ако хората искат да получават пълна пенсия”, обясни тя по повод предложения от социалния министър пенсионен модел, при който до 2037 г. възрастта за пенсиониране трябва да се увеличи до 65 години за мъже и жени.
„Като се живее по-дълго, по-дълго трябва и да се работи – това е реалността в застаряваща Европа”, подчерта Васил Велев.
„С предишното правителство на Бойко Борисов имахме споразумение да достигнем възраст от 65 г. за мъжете през 2024 г. и през 2028 г. за жените, а сега се отлага до 2037 г. – това е отлагане с 10 години”, критикува той.
Ето какво сочат нови проучвания
Svetatnazdraveto.bg ще предлага полезни съвети за превенция и грижа за здравето за всички възрастови групи
Колко струва резиденцията?